Pragos auto s.r.o. - pragos,škoda,veterán,veteráni,veterány,auta,renovace

Domů
VETERÁNI ŠKODA
 

17.9. VINOBRANÍ GRÉBOVKA - v duchu antiky


Milá oslava vinobraní a magické místo přímo v srdci Prahy - pražských Královských Vinohrad. 

Rozlehlá do roviny i svahů zámecká zahrada ve stylu 15.stol. Itálie, s úžasy jako vinohrad s kvalitním vínem, viniční altán s rozhledem na Prahu a v tento den po letech rekonstrukce otevřená umělá jeskyně "Grota" s několika patry, labyrinty, krápníky, jezírky  v duchu romantismu,...  

www


HAVLÍČKOVY SADY - GRÉBOVKA  

PÁTEK, 16. ZÁŘÍ, NÁMĚSTÍ MÍRU 14:00 - 22:00 HOD.

 

Stylové dobové trhy - prodej burčáku, dobového občerstvení a výrobků tradičních řemesel.
Trhem Vás provede sám Bůh vína Bakchus a rozpustilí Satyrové Vám nabídnou doprovod. Jokulátoři a herci předvedou každou celou hodinu něco ze svého umění a večer zakončí ohňová show.

 

SOBOTA, 17. ZÁŘÍ, HAVLÍČKOVY SADY

 

OKOLÍ GRÖBEHO VILY - ŘÍMSKÁ ARÉNA (PROGRAMEM PROVÁZÍ HONZA MUSIL)

 

 • 14:00 Zahájení starostou MČ Praha 2 Ing. Jiřím Paluskou
 • 14:15 Slavnostní ceremoniál antických bohů
 • 14:30 Otevření soutěžního a programového odpoledne
 • 15:30 Gladiátorské hry
 • 18:00 Ilona Csáková
 • 18:15 Vyhlášení nejlepších soutěžících, předání cen
 • 19:30 Noční gladiátorské hry
 • 20:30 Corvus Corax (Německo)
 • 21:45 Slavnostní ohňostroj

 

GROTTA (PROGRAMEM PROVÁZEJÍ ŘÍMŠTÍ BOHOVÉ)

 

 • 15:00 Slavnostní odhalení sochy Neptuna
 • 16:00 Neptunova vodní harfa
 • 17:00 Božské housle Michaela Hejče
 • 17:30 Návrat Minervy a Múz na Grottu
 • 18:30 Venušina milostná harfa
 • 19:00 Božské housle Michaela Hejče
 • 20:00 Nadpozemská hra světel, stínů a barev

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

 

V CELÉM AREÁLU PARKU PRODEJ BURČÁKU, DOBOVÉHO OBČERSTVENÍ, VÝROBKŮ TRADIČNÍCH ŘEMESEL, PRETORIÁNSKÁ GARDA A GLADIÁTORSKÁ ŠKOLA, ANTICKÉ CHRÁMY A ARÉNA, BAKCHANTKY A NYMFY, SATYROVÉ A KEJKLÍŘI, SLON A KOŇSKÁ SPŘEŽENÍ, VĚŠTÍRNA A LÁZNĚ, VINNÁ FONTÁNA A DALŠÍ ZÁZRAKY PŘÍRODY.

 


 

“Antické bakchanálie” – tak zní podtitul pátého ročníku “Vinobraní na Grébovce”, pořádaného městskou částí Praha 2 ve dnech 16. a 17. září 2011 na náměstí Míru a v parku Havlíčkovy sady, známém jako Grébovka.
Tradiční vinobraní bude mít tentokrát pevně v rukou Bakchus, bůh vinné révy a nespoutaného veselí. Parku Grébovka tak vdechne jedinečnou atmosféru starověkého Říma, kterou patřičně okoření nadpozemské zážitky v přítomnosti římských bohů.

 

Antické veselí vypukne již v pátek 16. září na náměstí Míru, kde se na stylovém tržišti představí dobová řemesla. A jaké by to bylo vinobraní, kdyby nebylo k mání hned několik druhů burčáku včetně oblíbeného červeného z vinice v Havlíčkových sadech. O zábavu se postarají satyrové na chůdách, jokulátoři žonglující s jablky, kruhy i ostrými noži, chybět tu nebude ani samotný Bakchus. A po setmění náměstí rozzáří ohňová show.

 

V sobotu 17. září se hlavní scénou vinobraní stane park Grébovka. S tím, co se tu po celé odpoledne a večer bude dít, se každý příchozí bude moci detailně seznámit prostřednictvím “Antických novin Bakchanálií”, které získá hned při příchodu.

 

Park navštíví deset římských bohů v čele s Jupiterem. Božská suita se přivítá s návštěvníky a požehná rodinnému krbu, lásce i moudrosti. Poté zahájí odpoledne plné her, nespoutaného veselí a mnoha překvapení. Slavnostní ráz zahajovacího ceremoniálu umocní fanfáry a pochod pretoriánské gardy – osobní stráže římských císařů. Dobovou atmosféru dokreslí všudypřítomné bakchantky, nymfy, satyrové a tanečnice doprovázené libými zvuky lyry a harfy.

 

Starověký Řím ožije ve své každodennosti např. na tržišti, v dobových lázních, na Foru Romanu nebo v zápasech gladiátorů – budeme svědky jejich výcviku nebo průvodu arénou v čele s živým slonem. Dobu největší slávy Římské říše připomene jízda vozatajů. A nebezpečné bestiárium naznačí, že staří Římané rozhodně nepěstovali mírumilovnou zábavu.

 

Pro všechny návštěvníky bez rozdílu věku se chystají soutěže o ceny v chrámech jednotlivých bohů. Zápolit se bude např. v ovládnutí všech forem vody v chrámu Neptuna, věšteckých darů v Apollonově chrámu či ovládnutí hromů a blesků v chrámu Jupitera.

 

Jedním z vrcholů programu a nejvýznamnější událostí vinobraní bude slavnostní otevření a zpřístupnění nově zrekonstruované Grotty a jejího blízkého okolí, tzv. romantické části s jezírkem a vodopádem. „Po loňském otevření Pavilonu je Grotta dalším velkým počinem na cestě nesmírně náročné obnovy areálu Havlíčkových sadů,“ říká starosta Jiří Paluska. „Za necelých deset let se Grébovka, a především všechny cenné stavby uvnitř parku, proměnily k nepoznání. Nyní prožívá renezanci další připomínka někdejší slávy. Zakladatel areálu, podnikatel Moritz Gröbe, koncem 19. století využíval Grottu pro společenské účely a odpočinek – nejrůznější slavnosti, posezení s přáteli a rodinou… Věřím, že ji podobně dobrý osud čeká i v 21. století a že definitivně skončilo období, kdy byla územím nikoho,“ podotýká Jiří Paluska.

 

Grotta bude slavnostně otevřena symbolickým návratem Neptuna a Múz, čemuž bude předcházet souboj Minervy a Neptuna. Po vítězném souboji se Neptun slavnostně ujme vlády nad Grottou, která bude zasvěcena devíti múzám.

 

O velkolepý závěr vinobraní se postarají Ilona Csáková coby Kleopatra ze stejnojmenného muzikálu a legendární německá kapela Corvus Corax. Slavnost bude zakončena velkolepým ohňostrojem.

 

„Vinobraní na Grébovce patří k vrcholným událostem života městské části a scénář jeho jubilejního, pátého ročníku, slibuje nezapomenutelné zážitky. Soudě podle obrovské návštěvnosti minulých ročníků je také zřejmé, že se volba Grébovky jako hlavní scény slavností sklizně vinné révy osvědčila. Z Vinobraní na Grébovce se postupně stává kulturní událost celopražského významu,“ míní zástupkyně starosty Michaela Marksová.

 

PRAGOS
Na Strži 35
Praha 4 - 14000
Česká Republika
Návštěvy prosíme po email přípravě!