HRAČKY staré
STIRLINGŮV MOTOR solární. Výrobce stirlingmotor.cz, ČR.
Ocel, hliník, plexisklo. Velikost 120 x 160 mm.
Nejedná se o historickou hračku, jelikož v době našeho dětství se používaly buď elektromotorky nebo parní stroje, které byly jakousi vzpomínkou na doby minulé. Pro děti jako hračka byly nevhodné z důvodu možnosti popálení nebo opaření horkou vodou nebo párou. Navíc se parní stroje zpravidla jednou spustily a to pak bylo nadlouho dost, když si uvědomíme, jak časově náročná byla příprava (voda do kotle, líh do hořáku, promazat mechanizmus), a jak krátkou dobu stroj běžel (došla voda v kotli).
Stirlingův cyklus je však z jiného soudku. Byl patentován v roce 1816 pastorem Robertem Stirlingem jako konkurence nedávno vzniklým parním strojům, které byly velmi nebezpečným zařízením (výbuchy kotle). Jedná se o uzavřený cyklus, neboli nedochází k výměně pracovní látky (vzduch, vodík, hélium), která se jen pomocí důmyslného mechanismu distribučního netěsného pístu opakovaně přesouvá ve válci buď k ohřívané části válce, nebo k ochlazované části válce. V důsledku toho je ve válci tlak větší (když se většina plynu ohřívá) nebo menší (když se většina plynu ochlazuje). Na opakované změny tlaku plynu reaguje pracovní píst, který zároveň pohání i distribuční píst pomocí klikového mechanismu s fázovým posunem odpovídajícím úhlu 90 stupňů na klice. Proč se pak neujal? Problém spočíval především v tom, že trpěl poruchovostí v důsledku koroze ohřívané části válce - nebyly k dispozici žáruvzdorné oceli. Kotle s vodou se na tak vysoké teploty nezahřívaly a pojistné ventily snížily počet explozí kotlů.
Jako hračka nebo model je Stirlingův motor kouzelný, zejména jeho nízkoteplotní provedení s velmi plochým válcem, které je schopno pracovat i při běžných pokojových teplotách, pokud budeme mít k dispozici teplotní rozdíl asi 30 stupňů Celsia (ohřev ruka - chlazení molitan nasáklý ledovou vodou, ohřev šálek s čajem - chlazení okolní vzduch, ohřev absorbcí slunečního záření na jedné straně distribučního pístu - chlazení okolním chladným vzduchem nebo molitanem nasáklým chladnou vodou). Je jasné, že takový motorek bude rád, když překoná tření vlastního mechanizmu, ale točí se dokud existují stabilní zdroje chladu a tepla (v mrazivém počasí se sice strojek rozběhne poháněný teplem z dlaně, ale ta za chvíli bude bez rukavice velmi chladná).
Varianty z kovu zahřívané plamenem pak mohou dosahovat vysokých otáček a i něco pohánět.
Dnes jsou i soutěže, v nichž soupeří stroje, k jejichž pohonu je třeba rozdíl teplot nižší než 1 stupeň Celsia.
Česká Republika