Domů

 ÚVOD + PROGRAM    Vítáme vás zde, milovníky kultury, vycházek, přednášek, výstav apod. ! 

KULTURNÍ CENTRUM PRAGOS - otevřeme v říjnu 2018 u M-Budějovická 

Zdravíme Vás, naše nové KC otevřeme v říjnu 2018 u Metra Budějovická - ul. Jihlavská. Myšlenka vznikla již před pár lety s cílem vytvořit v Praze příjemné místo pro milovníky KULTURY - přednášek, koncertíků, divadélka, minikina, výstav, VÝTVARNÝCH DÍLEN,  SDÍLENÍ - společná posezení v kavárně a restauraci s prostorem také pro děti. Těšíme se i na vzájemná setkávání s osobnostmi kultury, které se již na otevření těší a vítáme další nabídky přednášejících, herců, hudebníků, zpěváků, výtvarníků, lektorů všech oborů pro dospělé i dětí,... 
Děkujeme a těšíme se na otevření a společné prožitky zde !  
 Václav Vaněček   klub@pragos.cz   736489297   FB

   
KLUB VYCHÁZKÁŘŮ PRAGOS :

Od r. 2013 konáme klubové komentované vycházky po Praze, vedené profi osobnostmi v milé nebyznysové atmosfeřePoznáváme zajímavá místa, objekty, historii, architekturu a souvislosti často skryté běžnému chodci. Vycházky jsou podmanivé, povznášející, poučné, otevírají oči i duši. Vycházka s průvodcem je totiž zcela jiná než individuální, stejná místa začneme poznávat a vnímat podstatně jinak !  A další dimenzí je komunita, parta fajn lidí, která nás všechny sdružuje již jako trvalé přátele. Často po vycházce posedíme u kávy či piva. Rádi přivítáme další milé pohodové členy do Klubu. Také konáme milé úspěšné zahraniční zájezdy s profi průvodci.  Samozřejmě domovem Klubu se stane od října 2018 otevřené nové KULTURNÍ CENTRUM u Metra Budějovická, kde budou přednášky cestovatelské, historické, architektonické a spousta dalších akcí.   

  Těšíme se na společné akce, zdraví zakladatel  Václav Vaněček

 • sdružuje zájemce prožívat společně s přáteli vycházky, přednášky, výlety   
 • zasílá 1x týdně info-email  přehled nových klub.akcí, vítání nových členů + seznam členů....
 • tvoří níže program akcí pražských vč. klubových + facebook
 • archivuje všechny proběhlé akce - např. si připomenete, kde a kdy jste před lety byli :-)
 • akce tvoří přímo s průvodcovskými osobnosti
 • akce občas vede člen či přítel klubu - nabídněte se i Vy
 • akce dobrovolnické koná - očisty památek atp.
 • vaše tipy akcí přijímá
 • přijímá další pohodové členy - společně si tykáme, jsme fajn komunita 
 • je bez závazků a zdarma - platí se jen samotné akce průvodcům či vstupné
PŘIHLÁŠENÍ do KLUBU     630 členů

 


 PROGRAM : všech institucí, klubové jsou fialové 
- přidávejte sami zajímavé akce - již to lze
- posílejte tipy na nové instituce - ať je náš přehled akcí stále bohatší, již nyní je v rámci Prahy vyjímečný
- Uvítáme i akce vedené členy či přáteli klubu - nabídněte se


ZOBRAZ AKCE PROBĚHLÉ klubové : 2013-2018
všechny : 2013    2014    2015    2016    2017    2018

AKCE PRAGOS

 • 22.10. po - 16:30  MÁNESOVA ULICE
  Nám.Jiřího z Poděbrad - vchod kostela
  Poznáme a procítíme v našem klubovém pojetí tuto ulici - objekty i dvorky, historii, architekturu, osobnosti, souvislosti, atd.  50,-    PRAGOS KLUB + ing.Stěnička

 • 24.10. st - 16:30  DOLNÍ ČÁST HOLEŠOVIC
  Vestibul metra Vltavská
  Poznáme a procítíme v našem klubovém pojetí tuto oblast - objekty i dvorky, historii, architekturu, osobnosti, souvislosti, atd.  50,-    PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 27.10. so - 16:30  LONDÝNSKÁ ULICE
  Roh Anglická a Bělehradská = Demínka
  Poznáme a procítíme v našem klubovém pojetí tuto ulici - objekty i dvorky, historii, architekturu, osobnosti, souvislosti, atd.  50,-   PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 30.10. út - 16:30  AMERICKÉ NÁMĚSTÍ A OKOLÍ
  Nám.Míru - vchod kostela
  Poznáme a procítíme v našem klubovém pojetí tuto oblast - objekty i dvorky, historii, architekturu, osobnosti, souvislosti, atd.  50,-    PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 18.3.2019 po - 00:00  - 24.3. LETECKÝ ZÁJEZD 7 DNÍ - MARSEILLE. JEN PRO ČLENY KLUBU
  LETIŠTĚ V.HAVLA
  PŘIHLAŠOVÁNÍ NEZÁVISLÉ JIŽ NYNÍ (emailem), ZÁVAZNĚ POTVRDÍTE AŽ OZNÁMÍME CENU.  Přihlašujte se prosíme po dvojicich na pokoj,  příp.nouzově můžeme sestavit dvojici z jednotlivců.  

  Milí členové PRAGOS klubu, oznamuje další náš letecký zájezd ! Tentokrát již 7-ti denní, abychom vše v klidu prožili ! Opět v úzkém kruhu přátel a našeho skvělého průvodce poznáme i procítíme tentokrát MARSEILE - 2. největší město Francie a naprosto odlišné od Paříže. Tradičně si vychutnáme město i zemi nikoli jako turisté, ale jako místní obyvatelé díky celkovému pojetí zájezdu = milá parta, ubytování přímo v centru, společná posezení ráno, na oběd, večer a průvodce s námi zde vše celý den prožívající. A to vše za fajn cenu. A co je významné -  časy našich letů vždy vybíráme co nejpříjemnější. Také včas před odletem společně posedíme v restauraci na info-schůzce, kde se v klidu vše probere :-)  Samozřejmě tradičně zájezd nafotíme a poté přidáme na web pro vzpomínku účastníků i pro ukázku všem členům PRAGOS klubu. Těšíme se !!!  
  MARSEILLE  www
  1. DEN – Přílet, vybalíme v hotelu, projdeme a poznáme okolí, posedíme atd….
  2. DEN - začneme ve starém  přístavu procházkou okolo radnice k pseudobizantskému kostelu sv.Mikuláše. Den zakončíme při západu slunce na střeše Muzea historie umění od v Marseille naturalizovaného ruského architekta.
  3. DEN - bude patřit výletu do pevnosti Iff, který se proslavil v románu Monte Cristo od Dumase, ale také do smrti skrýval jednobuněčného bratra francouzského krále  Ludvíka XIV. – muže s ocelovou maskou.
  Po návratu z ostrova do hotelu si prohlédneme společenské prostory Hotelu Eugenia, kde stejnojmenná císařovna čekala na gilotinu, ale místo toho byla převezena do emigrace,           za svým manželem Napoleonem III. do Londýna. Navečer před západem slunce si vyzkoušíme pláže na nábřeží J.F.Kennedyho a navštívíme po moravském Zlínu druhý kolektivní dům na světě od Le Courbusiéra, zvaným Radiodiffusite.
  4. DEN - začneme s vyhlídkou na celé město od kostele Santa Maria de la garde. Uměleckou čtvrtí, podobnou pařížskému Montmartru půjdeme na Bulvár Osvobození, kde si za burzou, dnes Muzeem moderního výtvarného umění, připomeneme nejen místo zrodu francouzské hymny Marseillaisy, odkud vyrazilo 500 dobrovolníků v r. 1789 do Paříže, za zpěvu bojové písně poručíka Rougeta de Lisle, ale i nejstarší západoevropský námořní přístav, založený Řeky v r.600 před Kristem, pod názvem Massália.
  5. DEN – výlet do města AIX en PROVENCE, 40km - fontána Mirabeau, radnice s orlojem, románsko-gotická katedrála, palác se zahradou Vendome, ateliér Paula Cezanne.
  6. DEN - věnujeme pařížskému bulváru s triumfálním obloukem á la Paris, okolo kterého se nacházejí nejen obchodní domy, ale i kláštery, ze kterých navštívíme nejslavnější - Misecordia, nedávno upravený na Kulturní dům. Mezi specialitami marseilleské kuchyně v přístavných krčmách okolo Dankerského bulváru, ochutnáme především polévku Bujabézu. Protože v této oblasti budeme bydlet, tak si ráno obejdeme příkré „uličky lásky“ pro vyhladovělé námořníky po jejich návratu z moří.
  7. DEN - určen volnu a nákupům.
  PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 13.5.2019 po - 00:00  - 19.5. LETECKÝ ZÁJEZD 7 DNÍ - BRUSEL. JEN PRO ČLENY KLUBU
  LETIŠTĚ V.HAVLA
  PŘIHLAŠOVÁNÍ NEZÁVISLÉ JIŽ NYNÍ (emailem), ZÁVAZNĚ POTVRDÍTE AŽ OZNÁMÍME CENU.  Přihlašujte se prosíme po dvojicich na pokoj,  příp.nouzově můžeme sestavit dvojici z jednotlivců.  

  Milí členové PRAGOS klubu, oznamuje další náš letecký zájezd ! Tentokrát již 7-ti denní, abychom vše v klidu prožili ! Opět v úzkém kruhu přátel a našeho skvělého průvodce poznáme i procítíme tentokrát BRUSEL, město překvapivě velmi zajímavé. Tradičně si vychutnáme město i zemi nikoli jako turisté, ale jako místní obyvatelé díky celkovému pojetí zájezdu = milá parta, ubytování přímo v centru, společná posezení ráno, na oběd, večer a průvodce s námi zde vše celý den prožívající. A to vše za fajn cenu. A co je významné -  časy našich letů vždy vybíráme co nejpříjemnější. Také včas před odletem společně posedíme v restauraci na info-schůzce, kde se v klidu vše probere :-)  Samozřejmě tradičně zájezd nafotíme a poté přidáme na web pro vzpomínku účastníků i pro ukázku všem členům PRAGOS klubu. Těšíme se !!!  
  BRUSEL - obecně www  expo1958  www
  1. DEN – Přílet, vybalíme v hotelu, projdeme a poznáme okolí, posedíme atd….
  2. DEN - začneme na Královském náměstí, v královské kapli sv.Jakuba za prvním a jediným západoevropským králem Jeruzaléma -  Guilleima de Buillona, od jehož sochy vzhlédneme historické jádro Bruselu. Okolo modernistického Orloje vejdeme do podzemního Hlavního nádraží, které přežilo mnoha bombardování za války. Přes nejstarší velkoměstskou pasáž sv.Huberta vyjdeme na Velké náměstí, kde se každoročně vysázejí celoroční květinové koberce. Za neogotickou Radnicí dojdeme k nejslavnější bruselské soše čúrajícího andílka – Manekýne pis. Nad chlapečkem navštívíme kostel nejen s rodinnými hrobkami, ale i obrazy rodiny Brugeů. Vrátíme se okolo barokní kaple havířů na Boullevard Ansbach, který přikryl bruselskou obdobu pařížské Seiny v kanálu. Velkolepá burza je dnes Muzeum výtvarného umění, protože na její výzdobě se podílel August Rodin. Závěr dne bude v restauracích řezníků, kde ve slepé uličce najdeme za mřížemi sestru čúrajícího andílka Janequine pis.
  3. DEN - začneme vyhlídkou z parlamentního náměstí na celý Brussel – bruselský trojúhelník : neorenesanční Parlament - art decový Sacre Cour - Atomium . Uličkami se strarožitnostmi dojdeme do ulice Rue Americaine, kde si prohlédneme rodinný dům s ateliérem Victory Horty, zakladatele secese 10 let před A.Muchou, pod názvem „L´art noveau“. Odpolédne věnujeme moderní vládní čtvrti EU s triumfálním obloukem 50 let od založení  novodobého belgického státu. Po Avenue Tervuren dojdeme až k slavnému paláci bankéře Stocleta od moravského architekta Josefa Hoffmanna ve stylu geometrické secese, jako protipól k blízkému Českému domu. Večer strávíme okolo triumfálního sloupu prvního belgického krále Alberta I., 1830.
  4. DEN - začneme v katedrále sv.Michala a Neduly – patronů Bruselu, odkud se vypravíme  do královského parku a dále prostředky MHD do západní části Bruselu s čínsko-japonskými pagodami a světovými výstavištěmi. Světové výstavy mají v Bruselu 150 letou tradici, ale nejvýznamnější architektonické mezníky pro ně znamená Pavilon z r.19302 a milionkrát zvětšený atom železa do formy tzv.Atómia z r.1958. Po československé Laterně magice není ani stopy, zato dodnes funguje vedle stojící italská cukrárna, jejíž zmrzlinu ochutnáme. Navštívíme dnes nejatraktivnější výstavní areál mini Evropy, který po holandském Madurodamu je druhý na světě.
  5. DEN - výlet za město dopoledne LEUVEN, univerzitní město 30km - nejkrásnější radnice v zemi, nejstarší dvůr sester bekyní, krásný objekt rektorátu, vtipné studentské sousoší o nalévání studentům  vědomostí, katedrála se zajímavými vlámskými kazatelnami. Odpoledne cestou zpět přes městečko WATERLOO, dějiště bitvy Napoleona 1815, výstup na Lví horu, památník vítězi nad Napoleonem. 
  6. DEN - věnujeme okružní cestě do vzdálenějších míst Bruselu: 50 let stavěný kostel Sacre Cour na Zeleném kopci, okolo kterého se dodnes pasou krávy, jezerní parky – obdoba Boulogneskému lesnému, velitelské stanoviště NATO, letiště a pod.
  7. DEN - poslední den věnujeme bruselskému Manhattanu v blízkosti zoologické a botanické zahrady s vnitrozemským přístavem „zámořského „ dosahu. Dále nákupy a cesta domů. PRAGOS + Ing.Stěnička


AKCE CELÉ PRAHY

 • 22.10. po - 16:30  MÁNESOVA ULICE
  Nám.Jiřího z Poděbrad - vchod kostela
  Poznáme a procítíme v našem klubovém pojetí tuto ulici - objekty i dvorky, historii, architekturu, osobnosti, souvislosti, atd.  50,-    PRAGOS KLUB + ing.Stěnička

 • 22.10. po - 18:00  HOVORY O PRAZE - P. JIŘÍ REINSBERG
  NÁR.TECH.MUZEUM - Kostelní 42,P7
  Vzpomínkový večer na Msgre. ThLic. Jiřího Reinsberga, katolického kněze a spisovatele. P. Jiří Reisberg působil přes půl století (1946 - 2003) v pražském chrámu Matky Boží před Týnem a kostele sv. Havla. V dobách totality byla jeho farnost živým společenstvím intelektuálů, disidentů a studentů. Jako skaut měl velké pochopení pro mládež. Budeme rádi, když pamětníci také vystoupí v průběhu večera s osobními vzpomínkami na jeho mimořádný život.       KZSP

 • 22.10. po - 18:30  KYRGYSTÁN V ZEMI NOMÁDŮ A NEBESKÝCH HOR - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Kyrgyzstán je země mnoha tváří. Je to pestrobarevná a rozmanitá mozaika, která se mění doslova každou chvíli před očima. Rozsáhlé stepi a polopouště kontrastují s jezery a hlavně všudypřítomnými horami. Znatelně se změnily tváře lidí, které dávají najevo, že hranice Evropy jsou kdesi v nedohlednu. Jiné je i chování, způsob myšlení, jazyk, tradice a náboženství. Proputujeme spolu část Kyrgyzského a Kungejského Alatau, navštívíme dvě největší jezera v zemi a cestu zakončíme v hlavním městě, kde nasajeme atmosféru, vůně a chutěk v rušném bazaru… Přijďte si poslechnout povídání o této zajímavé středoasijské zemi, ve které na sebe zajímavé situace a zážitky nenechají dlouho čekat.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 22.10. po - 19:00  GUATEMALA A ARMÉNIE - PŘEDNÁŠKA
  DIVADLO ZA PLOTEM-NEMOCNICE BOHNICE, Ústavní 249
  Pavel Svoboda
        .

 • 22.10. po - 19:00  AUTORSKÉ ČTENÍ + PŘEDNÁŠKA
  Jindřišská věž 10.p.
  Pravidelné autorské čtení povídek z kulturních magazínů Totem.cz, Pismak.cz, Literra.org a dalších spisovatelů. Otevřeno čtení tvůrců povídek z řad veřejnosti (rozsah 1-2 strany A4) + hudební doprovod. Ve druhé půlce večera se můžete těšit na poutavou besedu a promítání s paní cestovatelkou Irenou Ryantovou o jejích cestách po Izraeli.   60,-       .

 • 23.10. út - 10:00  VLASTIVĚDNÁ PROCHÁZKA NA VINOHRADSKÉM HŘBITOVĚ - OSOBNOSTI ČESKÉ STÁTNOSTI.
  Hlavní brána Vinohradského hřbitova
  Přivítáme vzácného hosta MUDr. Kateřinu Cajthamlovou.       PRAHA 3

 • 23.10. út - 16:00  PROMĚNY JIHOZÁPADNÍHO SVAHU POD PRAŽSKÝM HRADEM - LÉPE REZERVACE 221714714
  Socha T.G. Masaryka na Hradčanském nám.
  Opakování vycházky ze dne 15. 10. 2018.       PIS-Racková

 • 23.10. út - 16:00  KOMENT. PROHLÍDKY TAJEMSTVÍ FASÁD STAVOVSKÉHO DIVADLA
  Vchod Stavovského divadla
  Většina z nás bezpečně pozná budovu Stavovského divadla v Praze na fotografii jako celek. Na fasádě této historické budovy ale můžeme objevit mnoho zajímavých detailů. Co jednotlivé symboly představují a proč byl zvolen právě ten či onen? O čem nám fasády ještě mohou vyprávět? Podívejte se s námi na tuto známou budovu z blízka. Dalekohledem!  1,5 hod.       ND.

 • 23.10. út - 18:00  PŘEDNÁŠKA - KRÁSNÁ JIZBA 1927–1948: VIZUÁLNÍ STYL A KNIŽNÍ TVORBA
  UPM - 17.listopadu 2,P1
  Lucie Vlčková  50,-            UMĚLECKO PRŮM.MUZEUM

 • 23.10. út - 18:00  KOMENT. PROHLÍDKY TAJEMSTVÍ FASÁD NÁRODNÍHO DIVADLA
  Pokladny Národního divadla
  Většina z nás bezpečně pozná budovu Národního divadla na fotografii jako celek. Na fasádě této historické budovy ale můžeme objevit mnoho zajímavých detailů. Co jednotlivé symboly představují a proč byl zvolen právě ten či onen? O čem nám fasády ještě mohou vyprávět? Podívejte se s námi na tuto známou budovu z blízka. Dalekohledem!  1,5 hod.       ND

 • 23.10. út - 18:00  ČESKOSLOVENSKO A VZNIK STÁTU IZRAEL.
  Maiselova 15
  V roce 1948 byl založen stát Izrael. Jeho vznik umožnila především letitá aktivita sionistických činitelů, mezinárodně politický vývoj po první světové válce i postoj velmocí k utrpení Židů a situaci na Blízkém východě po válce druhé. Ke vzniku Izraele významně přispělo i Československo, které poskytlo rodícímu se Státu Izrael jedinečnou podporu diplomatickou a vojenskou. Jaké byly motivy této podpory? Jak probíhala a jak zapadala do mezinárodněpolitického kontextu? Tyto a některé další otázky zodpoví Tomáš Habermann, který se ve své disertační práci na Pedagogické fakultě UK zabýval spletitými vztahy Československa a Izraele.  0,-       ŽIDOVSKÉ MUZEUM

 • 23.10. út - 19:00 - 22:00  NGP OPENING
  NGP - Veletržní Palác, Dukelských hrdinů 47,P7
  Přijďte spolu s námi zahájit podzimní výstavní sezónu Národní galerie Praha ve Veletržním paláci! Mimo pěti nových výstav otevřeme také zbrusu novou sbírkovou expozici. Ta vznikla k příležitosti stého výročí založení Československa a představuje uměleckou tvorbu mladého státu v letech 1918–1938.       NGP

 • 24.10. st - 15:00  STRAHOVSKÁ OBRAZÁRNA - LÉPE REZERVACE 221714714
  Socha lva na nádvoří Strahovského kláštera
  Strahovská obrazárna patří k nejvýznamnějším uměleckým sbírkám na našem území. Prohlídka obrazárny zahrnuje stálou expozici s významnými díly od gotiky až po romantismus 19. století od předních domácích a evropských umělců. Součástí obrazárny je i klenotnice otevřená v roce 2016, ve které jsou vystavena cenná díla uměleckého řemesla. Závěr prohlídky patří návštěvě expozice věnované sv. Norbertovi, která je umístěna v unikátních románských sálech kláštera.       PIS-Marchal

 • 24.10. st - 16:30  DOLNÍ ČÁST HOLEŠOVIC
  Vestibul metra Vltavská
  Poznáme a procítíme v našem klubovém pojetí tuto oblast - objekty i dvorky, historii, architekturu, osobnosti, souvislosti, atd.  50,-    PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 24.10. st - 18:00  ŽIŽKOVSKÉ ROZHOVORY S MARTINEM SEVEROU
  Milešovská 1,P3
  Přivítáme vzácného hosta MUDr. Kateřinu Cajthamlovou.       PRAHA 3

 • 24.10. st - 18:30  TANZÁNIE A ZANZIBAR - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Pojďte se s námi přesunout do africké Tanzánie. Zblízka spatřit slony, žirafy, lvy i místní Masaje. Vystoupejte na vrchol 5.nejvyšší hory afrického kontinentu - Mt.Meru. Nebo si jen tak zalenošte na ostrově Zanzibar v Indickém oceánu. Vyprávěním o zvířatech "Velké pětky", nekonečných pláních Serengeti nebo výstupu na vulkán hory Mt.Meru vás provede Veronika Cerhová.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 25.10. čt - 15:30  PRAŽSKÉ PRŮCHODY A PASÁŽE II. - LÉPE REZERVACE 221714714
  Opletalova 5
  V Praze se začaly první pasáže objevovat v souvislosti s přestavbou Václavského náměstí, kdy vznikaly místo tehdy obvyklých dvorků. Během vycházky projdeme tentokrát pasáže od horní části Václavského náměstí až k ulici Na Příkopě.       PIS-Lešovská

 • 25.10. čt - 18:30  SNOW FILM FEST
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Filmy 120,-       KLUB CESTOVATELŮ

 • 27.10. so - 13:00 - 17:30  VERNISÁŽ VÝSTAVY - REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ 1918–1939
  Nám. J.Palacha, před Rudolfinem
  Nevšední formou přiblíží vznik a vývoj Československé republiky od samého počátku do jejího zániku před druhou světovou válkou. 
  PODIUM :
  13:00-13:30 Lidové tance, folklorní sdružení Mateník
  13:30-14:00 Oficiální zahájení výstavy
  14:00-14:30 Koncert Ostravská bandaska
  15:30-16:00 Taneční vystoupení a workshop Charlestonu, Zig Zag tap & swing
  16:30-17:30 Storytellingové představení Slovosledi: Všichni Tiegeho muži
  STAN č.1 : 
  13:00-13:30 Přednáška Prvorepublikoví knihovníci slovem bojující, Knihovna AV ČR

  13:00-14:15 Promítání filmu 28. říjen v Praze
  14:30-15:30 Panelová diskuze: Česká hymna, Etnologický ústav AV ČR a České muzeum hudby
  16:00-17:00 Přednáška Husitská republika; Středověk ve službách moderního státu, Filosofický ústav AV ČR 
  17:00-17:30 Promítání filmu 28. říjen v Praze
  STAN č.2 : 
  15:00-15:30 Storytellingové představení pro děti Slovosledi: Pohádky Slovosledí babičky

  VENEK :
  14:00-16:00 Komentovaná prohlídka Procházka Prahou počátečních let republiky 
  13:00-17:30 Výstava historických automobilů - BMW 326 (1937) a Tatra 75 (1935)
  13:00-17:30 Doprovodný program: flašinetář, kamelot, jezdec na historickém kole, artisté na chůdách, pečené kaštany, fotostěna       AVČR

 • 27.10. so - 14:00  PODZIMNÍ VYCHÁZKA PO VINOHRADSKÉM HŘBITOVĚ - LÉPE REZERVACE 221714714
  Zast. tram „Vinohradské hřbitovy“.
  Vinohradský hřbitov byl pro pohřbívání otevřen roku 1885 a v současné době zabírá jeho plocha 10 ha. Pojďte s námi navštívit toto pietní místo i kulturní památku zároveň! Navštívíme hroby známých osobností a podíváme se, kde odpočívají např. zuřivý reportér E. E. Kisch, pan Ponrepo, Jiří Šlitr, Laďka Kozderková nebo prezidenti Václav Havel a Emil Hácha.       PIS-Lešovská

 • 27.10. so - 14:00  BUBENEČSKÉ VILY II.
  Výstupu metra Hradčanská v ul.Dejvická
  Pokračování vycházky po bubenečské vilové čtvrti. Tentokrát se zaměříme zejména na velmi vlivné podnikatelské rodiny. Ukážeme si výstavné letohrádky bratří Petschků, vilu rodiny Bondyů či sídlo známého mecenáše Vojtěcha Lanny. 100,-
   
        J.NEUBERGOVÁ

 • 27.10. so - 14:00  PĚŠKY Z MASARYKOVA NÁDRAŽÍ NA PRAŽSKÉ HLAVNÍ NÁDRAŽÍ - NUTNÁ REZERVACE: BEZOUSKA@GR.CD.CZ
  Místo setkání bude oznámeno po přihlášení
  Komentovaná vycházka mezi pražským hlavním a Masarykovým nádražím. Během setkání se vrátíte do doby, kdy do Prahy začaly jezdit první vlaky, připomenete si historické skutečnosti důležité pro vznik železničního provozu, architektonické zajímavosti i významné osobnosti. Vycházka začíná na Masarykově nádraží, kde se dozvíte, jaké problémy museli Pražané řešit, než do města přijel první vlak. Vyprávění pokračuje o prvních rocích železničního provozu v českých zemích a navštívíte také čekárnu, která byla vybudována přímo pro císaře Františka Josefa. Cestou mezi dvěma nádražími vám průvodce ukáže, kudy vedlo městské opevnění, jakou cestou se vozilo do Prahy kutnohorské stříbro, a kde byl pražský šibeniční vrch. Ve Vrchlického sadech jsou zastávky u rondokubistického kiosku, plastiky Sbratření a sochy prezidenta Wilsona. Vycházka končí na pražském hlavním nádraží, kde navštívíte nedávno zrekonstruovanou secesní Fantovu odjezdovou halu, připomenete si osobnost Nicholase Wintona a nahlédnete do unikátní císařské čekárny, ve které byl například v roce 1918 uvítán prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Vycházka je doplněna bohatou řadou historických a dobových dokumentů.   0,-       ČESKÉ DRÁHY

 • 27.10. so - 15:00  VYCHÁZKA - VLIV ARCHITEKTURY NA ŽIVOT PRAHY 7
  Vestibul M-Vltavská
  Procházka je součástí doprovodného programu k výstavě „Drazí architekti… — Etika architektury“, po urbanisticky a architektonicky zajímavých prostorách Prahy 7 (Vltavská, nádraží Praha-Bubny, Holešovická tržnice, Strossmayerovo nám., nábřeží, podchody pod Hlávkovým mostem). Vzhled měst je výsledkem mnoha vlivů – urbanisté plánují ulice, architekti domy, komunisté obrovské komunikace, lidé bez domova obydlují prostory pod nimi, politici ruší nádraží, kavárníci otevírají a zavírají kavárny, stanice metra je umístěna na zdánlivě nepochopitelných místech. Přijďte se nad konkrétními příklady zamyslet nad reálných fungováním velmi různorodého okolí metra Vltavská.       ...

 • 27.10. so - 16:30  LONDÝNSKÁ ULICE
  Roh Anglická a Bělehradská = Demínka
  Poznáme a procítíme v našem klubovém pojetí tuto ulici - objekty i dvorky, historii, architekturu, osobnosti, souvislosti, atd.  50,-   PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 27.10. so - 20:00  VEČERNÍ PROHLÍDKA STAROMĚSTSKÉ RADNICE - LÉPE REZERVACE 221714714
  Vstup vedle Staroměstského orloje
  Zavítáme do interiérů radnice po zavírací době. Seznámíme se s dějinami a vývojem budovy, navštívíme středověké síně, novodobé reprezentační sály radnice i její románsko-gotické podzemí. Komentovanou prohlídku s rozšířeným výkladem zakončíme vyhlídkou z nově opraveného ochozu radniční věže.       PIS-Baloun

 • 28.10. ne - 07:00 - 23:59  SOCHA "APOTHEOSA PLYNÁRENSTVÍ" - JEJÍ POCHODEŇ PLANE JEN VZÁCNĚ.
  Hl.vchod Michelské plynárny - U Plynárny 44,P4
  Socha "Apotheosa plynárenství" od sochaře Ladislava Šalouna (autor sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí), kterou vytvořil r. 1927 se nachází u hlavního vstupu do Michelské plynárny a představuje oslavu plynárenství, muž je vypodobněním práce a usilí, kterým se získává nerostné bohatství země a žena držící pochodeň představuje vědu pomocí které se toto bohatství promění v plyn a energii. Tato pochodeň plane pouze o státních svátcích a při zasedání Valné hromady plynárenské společnosti a to od 7:00 do půlnoci. Pravidelně zde budeme uveřejňovat tyto vzácné dny, kdy je možnost planoucí pochodeň spatřit.       .

 • 28.10. ne - 11:00  VINOHRADY PRVOREPUBLIKOVÉ
  Vchodem Vinohradská OC Atrium Flora
  Procházka noblesní pražskou čtvrtí. Soustředíme se na díla prvorepublikových architektů. Uvidíme mimo jiné velmi místní sokolovnu, funkcionalistické činžovní domy a rondokubistické paláce. Povídat si budeme také o místních podnikatelích a obchodnících. Vycházku zakončíme u Domu zemědělské osvěty, jež zde postavil Josef Gočár. Tato (a další prvorepublikové budovy např. nedaleký Plečnikův kostel Nejsvětějšího srdce Páně) bude v tento den mimořádně otevřena veřejnosti v rámci festivalu Open House. Pokud tedy budete mít zájem, můžete ji po skončení naší vycházky navštívit. 100,-
   
        J.NEUBERGOVÁ

 • 28.10. ne - 12:30  NÁRODNÍ DIVADLO
  Vestibul hist. budovy ND
  Celková prohlídka vybraných prostor Národního divadla nás zavede k jeho základním kamenům, do hlediště i hlavního foyer.  Ve 13:30 prohlídka v angličtině. Začátek prohlídek v českém jazyce ve 12:30, 13:00, 14:00, 14:30 a v 15:00.       PIS

 • 28.10. ne - 15:00  KOMENT.PROHLÍDKA VÝSTAVY NAŠE FRANCIE S KURÁTOREM A.MAR?SEM - NUTNO REZERVACE : HAVLIKOVA@PAMATNIK-NP.CZ
  Letohrádek Hvězda, Obora Hvězda
  Výstava Naše Francie bude zakončena komentovanou prohlídkou s kurátorem, historikem a profesorem na pařížské Sorbonně, Antoinem Marèsem.       PAMÁTNÍK NÁR. PÍSEMNICTVÍ

 • 28.10. ne - 16:00  KAMENNÉ POKLADY Z PRAŽSKÝCH ZAHRAD - LEKTORSKÁ PROHLÍDKA
  U Trojského zámku 1,P7
  Výstava v podzemí zámku Troja představí originály kamenných soch z období baroka a klasicismu z pražských zahrad a parků, konkrétně z výzdoby zámecké zahrady v Troji, Vrtbovské zahrady, krajinného parku usedlosti Cibulka a Kinského zahrady na Petříně. Vystavené originální vlysy bratří Hermannů, mytologické sochy z Braunovy dílny, nebo Číňani Václava Prachnera budou v instalaci doplněny velkoformátovými archivními fotografiemi z počátku minulého století.       GHMP

 • 30.10. út - 16:30  AMERICKÉ NÁMĚSTÍ A OKOLÍ
  Nám.Míru - vchod kostela
  Poznáme a procítíme v našem klubovém pojetí tuto oblast - objekty i dvorky, historii, architekturu, osobnosti, souvislosti, atd.  50,-    PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 30.10. út - 16:30  URBANISTICKÝ VÝVOJ ŽIŽKOVA
  Blahoslavova 2,P3
  Přednáší Ondřej Pechar. KPŽ = Klub Přátel Žižkova - je možné se stát i členem. Setkání bývá úterý 16:30 - většinou přednáška, popovídání, občas promítání, host, vycházka atp. Takové na chvíli zastavení v čase...       KLUB PŘÁTEL ŽIŽKOVA

 • 30.10. út - 18:00  KOMENT.PROHLÍDKA VÝSTAVY - PODKARPATSKÁ RUS
  Úvoz 24, P1
  Jan Mlčoch.        UMĚLECKO PRŮM.MUZEUM

 • 30.10. út - 18:00  PŘEDNÁŠKA - KRÁSNÁ JIZBA 1927–1948: KERAMIKA A PORCELÁN
  UPM - 17.listopadu 2,P1
  Jan Mergl.   50,-            UMĚLECKO PRŮM.MUZEUM

 • 30.10. út - 19:00  GÉNIUS LEONARDO - PŘEDNÁŠKA S PROJEKCÍ
  Varšavská 19, P2
  Sedm principů života. Imaginace a kreativita.  110,-       NOVÁ AKROPOLIS

 • 31.10. st - 16:00  KOMENT. PROHLÍDKY TAJEMSTVÍ FASÁD NÁRODNÍHO DIVADLA
  Pokladny Národního divadla
  Většina z nás bezpečně pozná budovu Národního divadla na fotografii jako celek. Na fasádě této historické budovy ale můžeme objevit mnoho zajímavých detailů. Co jednotlivé symboly představují a proč byl zvolen právě ten či onen? O čem nám fasády ještě mohou vyprávět? Podívejte se s námi na tuto známou budovu z blízka. Dalekohledem!  1,5 hod.       ND

 • 31.10. st - 17:00  1. A 2. ČESKÁ REPUBLIKA - PŘEDNÁŠKA
  Milešovská 1,P3
  Profesora Jana Duška       PRAHA 3

 • 31.10. st - 18:00  KOMENT. PROHLÍDKY TAJEMSTVÍ FASÁD NÁRODNÍHO DIVADLA
  Pokladny Národního divadla
  Většina z nás bezpečně pozná budovu Národního divadla na fotografii jako celek. Na fasádě této historické budovy ale můžeme objevit mnoho zajímavých detailů. Co jednotlivé symboly představují a proč byl zvolen právě ten či onen? O čem nám fasády ještě mohou vyprávět? Podívejte se s námi na tuto známou budovu z blízka. Dalekohledem!  1,5 hod.       ND

 • 31.10. st - 18:00  OSA ZLA - ÍRÁN, IRÁK, SEVERNÍ KOREA - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Bývalý americký prezident George W. Bush označil v roce 2002 tři země jako OSU ZLA. Irák, Irán a Severní Korea se tak staly místy, kterým je lepší se vyhnout. Přesto jsou lidé, kteří do nich jezdí. Chtějí se přesvědčit na vlastní oči, jací v nich žijí lidé, a poznat, jak tamní režimy ovlivňující dění v zemi. Vladimír Váchal, Lenka Hrabalová a Jiri Kalatposluchačům během jednoho večera ve třech přednáškách ukáží, jak se cestuje „po Ose, která není zlá“.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 31.10. st - 18:00  NASVICENÁ VRTBOVSKÁ ZAHRADA-NEVŠEDNÍ ZÁŽITEK NA ZÁVĚR SEZÓNY
  Karmelitská 25
  Zveme vás k prohlídce jedné z nejkrásnějších pražských barokních zahrad, která se představí tentokráte večer a nasvícená.       PIS-Chrastilová

 • 31.10. st - 18:00  PRVNÍ REPUBLIKA A ŽIDÉ: REFLEXE 100. VÝROČÍ VZNIKU ČSR.
  Maiselova 15
  Československo bývá vnímáno jako jedna z pozitivních výjimek mezi autoritativními režimy východní a střední meziválečné Evropy. Dějiny Židů byly v nově vzniklých státech tohoto regionu po roce 1918 významně poznamenány první světovou válkou, která vytvořila nové podmínky, příležitosti, ale i omezení, kterým byli Židé vystaveni.  0,-       ŽIDOVSKÉ MUZEUM

 • 6.11. út - 16:30  KOMENT.PROHLÍDKA ZÁKOUTÍ ARCHIVU V ANENSKÉM KLÁŠTERU - REZERVACE 224901448 L.HUBACKOVA@NARODNI-DIVADLO.CZ
  Anenský areál, Anenské nám.2
  Věděli jste, že za zdmi bývalého Anenského kláštera na Starém Městě jsou uloženy listinné poklady Národního divadla? V klidu a tichu se zde třídí, zakládá, vyhledává a bádá. Zajímá vás, co všechno lze v archivu nalézt? Jak se jednotlivé dokumenty uchovávají a kteří lidé si je sem chodí prohlížet a zkoumat? Přijďte se tedy podívat! Jednou měsíčně vám archiváři Národního divadla odpoví na vaše zvídavé otázky, vezmou vás mezi police, otevřou zásuvky, obálky a ukáží ten či onen významný dokument. Vzhledem k velikosti Archivu je počet míst omezen na 8 osob. 60min. 100,-       ND

 • 6.11. út - 19:00  PŘEDNÁŠKA - ISLAND - SEVERSKÁ TRILOGIE.
  Divadlo Dobeška, Jasná 1,P4
  Sopky, ledovce, vodopády, termální koupele, horské túry, papuchálci, zimní Island s polární září. Island je symbolem divoké exotické přírody, fenomén dnešní doby. Během poslední cesty se vydáme na dvoutýdenní trek po odlehlém poloostrově Hornstrandir. Je to místo, o kterém sami Islanďani usoudili, že se tam nedá žít. Místo, kde dávají polární lišky dobrou noc. Sám stopem neobydleným vnitrozemím Islandu. Severskou trilogii uzavírá zimní návštěva pohádkového Grónska a dramatické souostroví norských Lofot v podzimních barvách. Večer pro milovníky drsného severu!
   
        DIVADLO DOBEŠKA

 • 7.11. st - 18:30  INDONÉSIE - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Vyprávět si budeme o málo navštěvovaném ostrově Flores,který je součásti velké Indonésie. Ostrov Flores, nebo-li ostrov květin, je skvělým místem pro ty, kteří se chtějí vyhnout davu turistů, rádi by zažili dobrodružství a vychutnali si místní přírodou. Jak se dostat na sopku Kelimutu, na skvělé šnorchlování do Riungu nebo co všechno si užijete během plavby lodí na Komodo a Rinču. To vše se během večera dozvíte.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 7.11. st - 19:00  DÁNSKO
  Malešický mikropivovar,Malešická 50,P10
  Cestovatelské promítání Dana Handla o architektuře a přírodě.  0,-       ČSOP-NATURA QUO VADIS?

 • 8.11. čt - 18:00  OSOBNOSTI PRAHY 10 - VEČER KE 100. VÝROČÍ NAROZENÍ M.HORNÍČKA
  Vilová 11, Trmalova vila
  ...       KOTĚROVO CENTRUM ARCH.

 • 8.11. čt - 18:30  HIST. PROCHÁZKY SE SPISOVATELI ZA SPISOVATELI, PO NICHŽ SE JMENUJÍ ULICE
  Holečkova 1,P5
  Holečkova ulice       M.ZBORNÍK

 • 10.11. so - 09:00 - 15:00  PROHLÍDKA KRYTU CIVILNÍ OCHRANY FOLIMANKA
  Pod Karlovem, P2
  Městská část Praha 2 opět zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka. Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m? a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Tato výstava byla v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při prohlídce v loňském květnu. Vstup do krytu je volný, přítomni zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopní na místě podat zasvěcené informace.       PRAHA 2

 • 12.11. po - 18:30  PROČ PRÁVĚ VIETNAM - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Určeno pro „baťůžkáře“ zahrnuje celou zem, praktické info na cesty. Zemi jsem navštívila už mnohokrát. Vyzkoušela jsem různé druhy dopravy, různá ubytování,vokusila spoustu místních specialit. Mám tady hodně přátel, ráda se sem vracím. Pokouším sevproniknout do tajů vietnamského jazyka i když to je vážně náročné. Prozradím vám, pročvprávě Vietnam by měl být tím místem, kam se vydat a proč je teď ten nejvhodnější čas jej objevit.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 13.11. út - 18:00  POSLEDNÍ RÁJE: ROMANTICKÝ KRAJINÁŘSKÝ PARK (PŘEDNÁŠKA) - DÍL 2
  Divadlo Kámen - Karlín, Nekvasilova 2, M-Invalidovna
  Přednáška je věnována uměleckému druhu, který sice pěstovali již staří Egypťané, sám sebe ale plně definoval jako umění až v 18. století. Zrodilo ho nové vnímání přírodního prostředí a krajiny, které přinesl preromantismus a romantismus. Přednáška bude věnována drobné architektuře krajinářských parků a doprovodí ji velké množství obrazků. Přednáší historik umění Vladimír Czumalo. 80,-       DIVADLO KÁMEN

 • 15.11. čt - 18:30  MADEIRA ZÁŘIVÝ KVĚT V SRDCI ATLANTIKU - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Dramatická horská krajina s tajemnými stezkami vysekanými ve skalách, nepřístupné pobřeží, padající do moře strmými stěnami, bičované rotujícím oceánským příbojem, zamlžené vavřínové lesy a zelené svahy protkané nitěmi vodopádů, staré rolnické vesnice s bujně kvetoucími zahradami a starosvětská slunečná města - to vše je Madeira - „Flor do Ocean" neboli Květ oceánu. Několik měsíců jsme se toulali touto úchvatnou krajinou, ověšeni foťáky a kamerami a v rukou jsme nesli dron, vše ve snaze dech beroucí krásy tohoto v Atlantiku ztraceného ostrova zachytit na film. Nad ránem jsme šplhali na vrcholy, abychom spatřili první paprsky vycházejícího slunce. Šli jsme po úzkých horských dračích hřbetech a letěli s našim vrtulovým strojem do království dravých ptáků. Večer jsme mrzli na svazích bičování silným větrem, zaznamenávající pohyb mraků a ohnivý kotouč zapadávajícího slunce. Sbírali jsme materiál na starých již nefunkční cestách, vysekaných ve skalách, které zničili padající kameny nebo vodopád, který náhle vytryskl ze stěny. Vlezli jsme do pekelných děr, do vodních tříští, na strmé římsy, pod mohutné vodopády a na panoramatické vrcholy, porušili jsme množství zákazů a zřejmě i ohrozili letecký provoz, tak jako na amatéry patří. A to vše, tyto naše obrazové úlovky jsme nakonec přetavili do krátkého filmu a fotografického slideshow, které bychom vám rádi promítli.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 17.11. so - 07:00 - 23:59  SOCHA "APOTHEOSA PLYNÁRENSTVÍ" - JEJÍ POCHODEŇ PLANE JEN VZÁCNĚ.
  Hl.vchod Michelské plynárny - U Plynárny 44,P4
  Socha "Apotheosa plynárenství" od sochaře Ladislava Šalouna (autor sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí), kterou vytvořil r. 1927 se nachází u hlavního vstupu do Michelské plynárny a představuje oslavu plynárenství, muž je vypodobněním práce a usilí, kterým se získává nerostné bohatství země a žena držící pochodeň představuje vědu pomocí které se toto bohatství promění v plyn a energii. Tato pochodeň plane pouze o státních svátcích a při zasedání Valné hromady plynárenské společnosti a to od 7:00 do půlnoci. Pravidelně zde budeme uveřejňovat tyto vzácné dny, kdy je možnost planoucí pochodeň spatřit.       .

 • 21.11. st - 18:30  AUSTRÁLIE - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Povídání o Austrálii pro ty cestovatele, kteří mají omezené množství času i peněz, a přesto si nechtějí nechat tuto nádhernou zemi ujít. Během této přednášky se v mžiku přenesete na nejzajímavější místa Austrálie, dozvíte se mnohé o kultuře i životním stylu tohoto mladého národa, budete žasnout nad bohatostí, vynalézavostí i originalitou místní přírody, a navíc vám ukážeme místa, která jsme objevili při osobním průzkumu. Prozradíme vám cenné rady a triky, jak cestování v Austrálii výrazně zlevnit, jaké destinace navštívit při omezeném čase, a jaké aktivity zvolit, abyste si za málo peněz užili co nejvíce muziky.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 24.11. so - 17:00  GRÖBEHO VILA - KOMENT. PROHLÍDKA
  Havlíčkovy sady, brána Rybalkova,P2
  Komentované prohlídky Gröbeho vily. Vstupenky od 1. prac. dne v měsíci v infocentru na náměstí Míru 20, kapacita 35 osob. Průvodce Jiřina Nováková.       PRAHA 2

 • 25.11. ne - 18:30  KOLUMBIE DRUHÁ NEJROZMANITĚJŠÍ ZEMĚ SVĚTA - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Kolumbie je zemí, která má za sebou divokou historii a pomalu se otvírá turismu – a je toho tolik co objevovat! Procestovala jsem velký kus této země – často sama i stopem, a ráda bych ukázala, že Kolumbie nejsou jen drogy a nebezpečí, ale stovky rozmanitých kultur, milí lidé, svižné tance, exotické ovoce, neznámé jídlo a spoustu rozdílných tradic. Kolumbie nabízí dva oceány, Amazonii, pouště, tisícové hory, nejlepší kávové plantáže a mnohem víc. Kolumbie je zemí která Vás na každém rohu nečím překvapení a udiví. Kolumbie je místem ze kterého nebudete chtít odjet. Po více než půlroku v Kolumbii bych Vás ráda pozvala na mou na přednášku o této druhé nejrozmanitější zemi na světě. O tom, jaká je Kolumbie doopravdy, jak se zde cestuje, něco o místním životě, lidech, o tom co navštívit, co vidět, na co si dát pozor a čemu se vyhnout. Tipy a rady z první ruky, které si nenechte ujít.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 28.11. st - 18:30  PRVNÍ KROK - EXPEDICE ANDY - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Dva nadšení horolezci. Expedice dlouhá 5 týdnů. Šest hor včetně magického a drsného Mercedaria, symbolické Aconcaguy a čtyř pěti tisícových vrcholů během tří dnů. Vysoké hory, krutý mráz, nelítostné vedro, dech beroucí vítr, všudypřítomný sníh, azuro i červenající se oblaka sněhu při východu slunce. To vše a mnohem víc jsme v Andách zažili.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 29.11. čt - 18:30  POD NEBESKÝMI HORAMI - POTULKY STREDNOU ÁZIOU - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Komentovaná přednáška k výstavě. Fotografie sú z unikátnej cesty za dobrodružstvom. V Kirgizsku, ktoré právom nazývajú Švajčiarsko Strednej Ázie sme v horách Tian Šan zdolávali na koňoch sedlá vo výške 3 600 metrov, ochutnali sme kumys /kobylie mlieko/, prespali sme v tradičnej jurte na pastvinách džejloó. Z alpského rázu krajiny sme sa presunuli do Tadžikistanu, kde už hraničný prechod sa nachádza vo výške 4 282 metrov. Krajinu lemuje nádherné zasnežené pohorie Pamír. Veľká chudoba, neúrodná pôda sa tiahli celou Pamírskou magistrálou do nádherného zeleného Wakhanského údolia. Tu len rieka delí Afganistan od Tadžikistanu. Smaragdové jazero Alexandra Veľkého a Fanské hory nás očarili farbami a minimálnym počtom turistov na treku. Z nádherných ľadovcových jazier a zasnežených vrcholkov hôr sme sa presunuli do púštnej krajiny, do Uzbekistanu. Púšť Kyzylkum s vysychajúcim Aralským jazerom, Karapalkacká republika, Tyrkysové minarety a mešity, kamenné námestia. To všetko v Samarkande, Buchare a Chive..       KLUB CESTOVATELŮ

 • 4.12. út - 18:30  KAMBODŽA – ZEMĚ STAROBYLÝCH CHRÁMŮ A PROLITÉ KRVE - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Starobylé chrámy v Ankoru rozhodně zaslouží delší zastavení. Samozřejmě se podíváme i do typické plovoucí vesnice na jezeře Tonle Sap. Daleko na severu na kambodžsko-laosko-vietnamských hranicích zaskočíme na návštěvu k horským Khmérům, kteří stále žijí tradičním způsobem. Hlavní město Phnompenh oslní zlatem na královském paláci, ale zarmoutí bídou místních obyvatel. Tomu sekundují místa spojená s krutým řáděním Rudých Khmérů v čele s Pol Potem. Zajímavostí bude vyprávění o kambodžském králi, který jako jediný vladař na světě hovoří plynně česky. Zazní i unikátní hudební skladby složené otce nynějšího panovníka. Nebude chybět ani opuštěný ostrov a úchvatné pobřeží s bílým pískem na plážích.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 6.12. čt - 18:30  HIST. PROCHÁZKY SE SPISOVATELI ZA SPISOVATELI, PO NICHŽ SE JMENUJÍ ULICE
  Hlaváčkova 1,P5
  Hlaváčkova ulice       M.ZBORNÍK

 • 9.12. ne - 18:30  VIETNAM JAK DO VIETNAMU BEZ CESTOVKY - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Na přednášce se dozvíte, jak poznat Vietnam jinak a jak se vyhnout „profláklým“ místům. Jak poznat Vietnam tak, jak ho pozná málokdo. S ohledem na finanční prostředky, zkušenosti, kondici, zájem..       KLUB CESTOVATELŮ

 • 11.12. út - 16:30  KOMENT.PROHLÍDKA ZÁKOUTÍ ARCHIVU V ANENSKÉM KLÁŠTERU - REZERVACE 224901448 L.HUBACKOVA@NARODNI-DIVADLO.CZ
  Anenský areál, Anenské nám.2
  Věděli jste, že za zdmi bývalého Anenského kláštera na Starém Městě jsou uloženy listinné poklady Národního divadla? V klidu a tichu se zde třídí, zakládá, vyhledává a bádá. Zajímá vás, co všechno lze v archivu nalézt? Jak se jednotlivé dokumenty uchovávají a kteří lidé si je sem chodí prohlížet a zkoumat? Přijďte se tedy podívat! Jednou měsíčně vám archiváři Národního divadla odpoví na vaše zvídavé otázky, vezmou vás mezi police, otevřou zásuvky, obálky a ukáží ten či onen významný dokument. Vzhledem k velikosti Archivu je počet míst omezen na 8 osob. 60min. 100,-       ND

 • 11.12. út - 17:30  VÁŠEŇ PRO SVOBODU? GIACOMO CASANOVA MEZI ŘÁDKY SVÉHO ŽIVOTA A MÝTU - PŘEDNÁŠKA
  Liliová 5,P1
  Přednáší Marian Hochel. /Ústav historických věd FPF Slezské univerzity v Opavě/       NPÚ

 • 12.12. st - 18:30  SRÍ LANKA - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Cestopisná přednáška pro všechny nadšence exotické přírody a poznávání vzdálených kultur. Zaměříme se na to, jak poznat to nejlepší ze Srí Lanky na vlastní kůži, relaxovat na bělostných plážích Malediv a přitom udržet svůj rozpočet na uzdě. Během přednášky Vám představíme tuto zemi kokosových palem, slonů, čaje a koření. Nahlédnete do života a kultury místních obyvatel, ocitnete se na horské vysočině uprostřed čajových plantáží sira Liptona a v koloniálních městech na Vás dýchne atmosféra dávných časů. Ukážeme Vám tisíce let staré památky, které rozhodně stojí za to navštívit. Poradíme Vám, jak procestovat Srí Lanku v relativně krátkém čase, nasbírat maximum zážitků a nezruinovat při tom Vaše bankovní konto.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 15.12. so - 09:00 - 15:00  PROHLÍDKA KRYTU CIVILNÍ OCHRANY FOLIMANKA
  Pod Karlovem, P2
  Městská část Praha 2 opět zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka. Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m? a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Tato výstava byla v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při prohlídce v loňském květnu. Vstup do krytu je volný, přítomni zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopní na místě podat zasvěcené informace.       PRAHA 2

 • 15.12. so - 17:00  GRÖBEHO VILA - KOMENT. PROHLÍDKA
  Havlíčkovy sady, brána Rybalkova,P2
  Komentované prohlídky Gröbeho vily. Vstupenky od 1. prac. dne v měsíci v infocentru na náměstí Míru 20, kapacita 35 osob. Průvodce Jiřina Nováková.       PRAHA 2

 • 18.12. út - 18:00  OSOBNOSTI PRAHY 10 – SALON JANA KOTĚRY, JEHO ŽÁKŮ A SPOLUPRACOVNÍKŮ
  Vilová 11, Trmalova vila
  ...       KOTĚROVO CENTRUM ARCH.

 • 24.12. po - 07:00 - 23:59  SOCHA "APOTHEOSA PLYNÁRENSTVÍ" - JEJÍ POCHODEŇ PLANE JEN VZÁCNĚ.
  Hl.vchod Michelské plynárny - U Plynárny 44,P4
  Socha "Apotheosa plynárenství" od sochaře Ladislava Šalouna (autor sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí), kterou vytvořil r. 1927 se nachází u hlavního vstupu do Michelské plynárny a představuje oslavu plynárenství, muž je vypodobněním práce a usilí, kterým se získává nerostné bohatství země a žena držící pochodeň představuje vědu pomocí které se toto bohatství promění v plyn a energii. Tato pochodeň plane pouze o státních svátcích a při zasedání Valné hromady plynárenské společnosti a to od 7:00 do půlnoci. Pravidelně zde budeme uveřejňovat tyto vzácné dny, kdy je možnost planoucí pochodeň spatřit.       .

 • 25.12. út - 07:00 - 23:59  SOCHA "APOTHEOSA PLYNÁRENSTVÍ" - JEJÍ POCHODEŇ PLANE JEN VZÁCNĚ.
  Hl.vchod Michelské plynárny - U Plynárny 44,P4
  Socha "Apotheosa plynárenství" od sochaře Ladislava Šalouna (autor sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí), kterou vytvořil r. 1927 se nachází u hlavního vstupu do Michelské plynárny a představuje oslavu plynárenství, muž je vypodobněním práce a usilí, kterým se získává nerostné bohatství země a žena držící pochodeň představuje vědu pomocí které se toto bohatství promění v plyn a energii. Tato pochodeň plane pouze o státních svátcích a při zasedání Valné hromady plynárenské společnosti a to od 7:00 do půlnoci. Pravidelně zde budeme uveřejňovat tyto vzácné dny, kdy je možnost planoucí pochodeň spatřit.       .

 • 26.12. st - 00:00 - 23:59  SOCHA "APOTHEOSA PLYNÁRENSTVÍ" - JEJÍ POCHODEŇ PLANE JEN VZÁCNĚ.
  Hl.vchod Michelské plynárny - U Plynárny 44,P4
  Socha "Apotheosa plynárenství" od sochaře Ladislava Šalouna (autor sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí), kterou vytvořil r. 1927 se nachází u hlavního vstupu do Michelské plynárny a představuje oslavu plynárenství, muž je vypodobněním práce a usilí, kterým se získává nerostné bohatství země a žena držící pochodeň představuje vědu pomocí které se toto bohatství promění v plyn a energii. Tato pochodeň plane pouze o státních svátcích a při zasedání Valné hromady plynárenské společnosti a to od 7:00 do půlnoci. Pravidelně zde budeme uveřejňovat tyto vzácné dny, kdy je možnost planoucí pochodeň spatřit.       .

 • 29.12. so - 14:00  PĚŠKY Z MASARYKOVA NÁDRAŽÍ NA PRAŽSKÉ HLAVNÍ NÁDRAŽÍ - NUTNÁ REZERVACE: BEZOUSKA@GR.CD.CZ
  Místo setkání bude oznámeno po přihlášení
  Komentovaná vycházka mezi pražským hlavním a Masarykovým nádražím. Během setkání se vrátíte do doby, kdy do Prahy začaly jezdit první vlaky, připomenete si historické skutečnosti důležité pro vznik železničního provozu, architektonické zajímavosti i významné osobnosti. Vycházka začíná na Masarykově nádraží, kde se dozvíte, jaké problémy museli Pražané řešit, než do města přijel první vlak. Vyprávění pokračuje o prvních rocích železničního provozu v českých zemích a navštívíte také čekárnu, která byla vybudována přímo pro císaře Františka Josefa. Cestou mezi dvěma nádražími vám průvodce ukáže, kudy vedlo městské opevnění, jakou cestou se vozilo do Prahy kutnohorské stříbro, a kde byl pražský šibeniční vrch. Ve Vrchlického sadech jsou zastávky u rondokubistického kiosku, plastiky Sbratření a sochy prezidenta Wilsona. Vycházka končí na pražském hlavním nádraží, kde navštívíte nedávno zrekonstruovanou secesní Fantovu odjezdovou halu, připomenete si osobnost Nicholase Wintona a nahlédnete do unikátní císařské čekárny, ve které byl například v roce 1918 uvítán prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Vycházka je doplněna bohatou řadou historických a dobových dokumentů.   0,-       ČESKÉ DRÁHY

 • 11.1.2019 pá - 16:30  KOMENT.PROHLÍDKA ZÁKOUTÍ ARCHIVU V ANENSKÉM KLÁŠTERU - REZERVACE 224901448 L.HUBACKOVA@NARODNI-DIVADLO.CZ
  Anenský areál, Anenské nám.2
  Věděli jste, že za zdmi bývalého Anenského kláštera na Starém Městě jsou uloženy listinné poklady Národního divadla? V klidu a tichu se zde třídí, zakládá, vyhledává a bádá. Zajímá vás, co všechno lze v archivu nalézt? Jak se jednotlivé dokumenty uchovávají a kteří lidé si je sem chodí prohlížet a zkoumat? Přijďte se tedy podívat! Jednou měsíčně vám archiváři Národního divadla odpoví na vaše zvídavé otázky, vezmou vás mezi police, otevřou zásuvky, obálky a ukáží ten či onen významný dokument. Vzhledem k velikosti Archivu je počet míst omezen na 8 osob. 60min. 100,-       ND

 • 18.3.2019 po - 00:00  - 24.3. LETECKÝ ZÁJEZD 7 DNÍ - MARSEILLE. JEN PRO ČLENY KLUBU
  LETIŠTĚ V.HAVLA
  PŘIHLAŠOVÁNÍ NEZÁVISLÉ JIŽ NYNÍ (emailem), ZÁVAZNĚ POTVRDÍTE AŽ OZNÁMÍME CENU.  Přihlašujte se prosíme po dvojicich na pokoj,  příp.nouzově můžeme sestavit dvojici z jednotlivců.  

  Milí členové PRAGOS klubu, oznamuje další náš letecký zájezd ! Tentokrát již 7-ti denní, abychom vše v klidu prožili ! Opět v úzkém kruhu přátel a našeho skvělého průvodce poznáme i procítíme tentokrát MARSEILE - 2. největší město Francie a naprosto odlišné od Paříže. Tradičně si vychutnáme město i zemi nikoli jako turisté, ale jako místní obyvatelé díky celkovému pojetí zájezdu = milá parta, ubytování přímo v centru, společná posezení ráno, na oběd, večer a průvodce s námi zde vše celý den prožívající. A to vše za fajn cenu. A co je významné -  časy našich letů vždy vybíráme co nejpříjemnější. Také včas před odletem společně posedíme v restauraci na info-schůzce, kde se v klidu vše probere :-)  Samozřejmě tradičně zájezd nafotíme a poté přidáme na web pro vzpomínku účastníků i pro ukázku všem členům PRAGOS klubu. Těšíme se !!!  
  MARSEILLE  www
  1. DEN – Přílet, vybalíme v hotelu, projdeme a poznáme okolí, posedíme atd….
  2. DEN - začneme ve starém  přístavu procházkou okolo radnice k pseudobizantskému kostelu sv.Mikuláše. Den zakončíme při západu slunce na střeše Muzea historie umění od v Marseille naturalizovaného ruského architekta.
  3. DEN - bude patřit výletu do pevnosti Iff, který se proslavil v románu Monte Cristo od Dumase, ale také do smrti skrýval jednobuněčného bratra francouzského krále  Ludvíka XIV. – muže s ocelovou maskou.
  Po návratu z ostrova do hotelu si prohlédneme společenské prostory Hotelu Eugenia, kde stejnojmenná císařovna čekala na gilotinu, ale místo toho byla převezena do emigrace,           za svým manželem Napoleonem III. do Londýna. Navečer před západem slunce si vyzkoušíme pláže na nábřeží J.F.Kennedyho a navštívíme po moravském Zlínu druhý kolektivní dům na světě od Le Courbusiéra, zvaným Radiodiffusite.
  4. DEN - začneme s vyhlídkou na celé město od kostele Santa Maria de la garde. Uměleckou čtvrtí, podobnou pařížskému Montmartru půjdeme na Bulvár Osvobození, kde si za burzou, dnes Muzeem moderního výtvarného umění, připomeneme nejen místo zrodu francouzské hymny Marseillaisy, odkud vyrazilo 500 dobrovolníků v r. 1789 do Paříže, za zpěvu bojové písně poručíka Rougeta de Lisle, ale i nejstarší západoevropský námořní přístav, založený Řeky v r.600 před Kristem, pod názvem Massália.
  5. DEN – výlet do města AIX en PROVENCE, 40km - fontána Mirabeau, radnice s orlojem, románsko-gotická katedrála, palác se zahradou Vendome, ateliér Paula Cezanne.
  6. DEN - věnujeme pařížskému bulváru s triumfálním obloukem á la Paris, okolo kterého se nacházejí nejen obchodní domy, ale i kláštery, ze kterých navštívíme nejslavnější - Misecordia, nedávno upravený na Kulturní dům. Mezi specialitami marseilleské kuchyně v přístavných krčmách okolo Dankerského bulváru, ochutnáme především polévku Bujabézu. Protože v této oblasti budeme bydlet, tak si ráno obejdeme příkré „uličky lásky“ pro vyhladovělé námořníky po jejich návratu z moří.
  7. DEN - určen volnu a nákupům.
  PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 13.5.2019 po - 00:00  - 19.5. LETECKÝ ZÁJEZD 7 DNÍ - BRUSEL. JEN PRO ČLENY KLUBU
  LETIŠTĚ V.HAVLA
  PŘIHLAŠOVÁNÍ NEZÁVISLÉ JIŽ NYNÍ (emailem), ZÁVAZNĚ POTVRDÍTE AŽ OZNÁMÍME CENU.  Přihlašujte se prosíme po dvojicich na pokoj,  příp.nouzově můžeme sestavit dvojici z jednotlivců.  

  Milí členové PRAGOS klubu, oznamuje další náš letecký zájezd ! Tentokrát již 7-ti denní, abychom vše v klidu prožili ! Opět v úzkém kruhu přátel a našeho skvělého průvodce poznáme i procítíme tentokrát BRUSEL, město překvapivě velmi zajímavé. Tradičně si vychutnáme město i zemi nikoli jako turisté, ale jako místní obyvatelé díky celkovému pojetí zájezdu = milá parta, ubytování přímo v centru, společná posezení ráno, na oběd, večer a průvodce s námi zde vše celý den prožívající. A to vše za fajn cenu. A co je významné -  časy našich letů vždy vybíráme co nejpříjemnější. Také včas před odletem společně posedíme v restauraci na info-schůzce, kde se v klidu vše probere :-)  Samozřejmě tradičně zájezd nafotíme a poté přidáme na web pro vzpomínku účastníků i pro ukázku všem členům PRAGOS klubu. Těšíme se !!!  
  BRUSEL - obecně www  expo1958  www
  1. DEN – Přílet, vybalíme v hotelu, projdeme a poznáme okolí, posedíme atd….
  2. DEN - začneme na Královském náměstí, v královské kapli sv.Jakuba za prvním a jediným západoevropským králem Jeruzaléma -  Guilleima de Buillona, od jehož sochy vzhlédneme historické jádro Bruselu. Okolo modernistického Orloje vejdeme do podzemního Hlavního nádraží, které přežilo mnoha bombardování za války. Přes nejstarší velkoměstskou pasáž sv.Huberta vyjdeme na Velké náměstí, kde se každoročně vysázejí celoroční květinové koberce. Za neogotickou Radnicí dojdeme k nejslavnější bruselské soše čúrajícího andílka – Manekýne pis. Nad chlapečkem navštívíme kostel nejen s rodinnými hrobkami, ale i obrazy rodiny Brugeů. Vrátíme se okolo barokní kaple havířů na Boullevard Ansbach, který přikryl bruselskou obdobu pařížské Seiny v kanálu. Velkolepá burza je dnes Muzeum výtvarného umění, protože na její výzdobě se podílel August Rodin. Závěr dne bude v restauracích řezníků, kde ve slepé uličce najdeme za mřížemi sestru čúrajícího andílka Janequine pis.
  3. DEN - začneme vyhlídkou z parlamentního náměstí na celý Brussel – bruselský trojúhelník : neorenesanční Parlament - art decový Sacre Cour - Atomium . Uličkami se strarožitnostmi dojdeme do ulice Rue Americaine, kde si prohlédneme rodinný dům s ateliérem Victory Horty, zakladatele secese 10 let před A.Muchou, pod názvem „L´art noveau“. Odpolédne věnujeme moderní vládní čtvrti EU s triumfálním obloukem 50 let od založení  novodobého belgického státu. Po Avenue Tervuren dojdeme až k slavnému paláci bankéře Stocleta od moravského architekta Josefa Hoffmanna ve stylu geometrické secese, jako protipól k blízkému Českému domu. Večer strávíme okolo triumfálního sloupu prvního belgického krále Alberta I., 1830.
  4. DEN - začneme v katedrále sv.Michala a Neduly – patronů Bruselu, odkud se vypravíme  do královského parku a dále prostředky MHD do západní části Bruselu s čínsko-japonskými pagodami a světovými výstavištěmi. Světové výstavy mají v Bruselu 150 letou tradici, ale nejvýznamnější architektonické mezníky pro ně znamená Pavilon z r.19302 a milionkrát zvětšený atom železa do formy tzv.Atómia z r.1958. Po československé Laterně magice není ani stopy, zato dodnes funguje vedle stojící italská cukrárna, jejíž zmrzlinu ochutnáme. Navštívíme dnes nejatraktivnější výstavní areál mini Evropy, který po holandském Madurodamu je druhý na světě.
  5. DEN - výlet za město dopoledne LEUVEN, univerzitní město 30km - nejkrásnější radnice v zemi, nejstarší dvůr sester bekyní, krásný objekt rektorátu, vtipné studentské sousoší o nalévání studentům  vědomostí, katedrála se zajímavými vlámskými kazatelnami. Odpoledne cestou zpět přes městečko WATERLOO, dějiště bitvy Napoleona 1815, výstup na Lví horu, památník vítězi nad Napoleonem. 
  6. DEN - věnujeme okružní cestě do vzdálenějších míst Bruselu: 50 let stavěný kostel Sacre Cour na Zeleném kopci, okolo kterého se dodnes pasou krávy, jezerní parky – obdoba Boulogneskému lesnému, velitelské stanoviště NATO, letiště a pod.
  7. DEN - poslední den věnujeme bruselskému Manhattanu v blízkosti zoologické a botanické zahrady s vnitrozemským přístavem „zámořského „ dosahu. Dále nákupy a cesta domů. PRAGOS + Ing.Stěnička

Václav Vaněček
klub@pragos.cz 736489297