Domů

 ÚVOD + PROGRAM    Vítáme vás zde, milovníky kultury, vycházek, přednášek, výstav apod. ! 

KULTURNÍ CENTRUM PRAGOS - otevřeme listopad 2018 u M-Budějovická 

Zdravíme Vás, naše nové KC otevřeme v říjnu 2018 u Metra Budějovická - ul. Jihlavská.
Myšlenka vznikla již před pár lety s cílem vytvořit v Praze příjemné místo pro milovníky KULTURY - přednášek, koncertíků, divadélka, minikina, výstav, VÝTVARNÝCH DÍLEN,  SDÍLENÍ - společná posezení v kavárně a restauraci s prostorem také pro děti. I na vzájemná setkávání s osobnostmi kultury, které se již na otevření těší.
Vítáme další nabídky přednášejících, herců, hudebníků, zpěváků, výtvarníků, lektorů všech oborů pro dospělé i dětí,... 
Děkujeme a těšíme se na otevření a společné prožitky zde !  
 Václav Vaněček   klub@pragos.cz   736489297   FB

   
KLUB VYCHÁZKÁŘŮ PRAGOS :

Od r. 2013 konáme klubové komentované vycházky po Praze, vedené profi osobnostmi v milé nebyznysové atmosfeřePoznáváme zajímavá místa, objekty, historii, architekturu a souvislosti často skryté běžnému chodci. Vycházky jsou podmanivé, povznášející, poučné, otevírají oči i duši. Vycházka s průvodcem je totiž zcela jiná než individuální, stejná místa začneme poznávat a vnímat podstatně jinak !  A další dimenzí je komunita, parta fajn lidí, která nás všechny sdružuje již jako trvalé přátele. Často po vycházce posedíme u kávy či piva. Rádi přivítáme další milé pohodové členy do Klubu. Také konáme milé úspěšné zahraniční zájezdy s profi průvodci.  Samozřejmě domovem Klubu se stane od října 2018 otevřené nové KULTURNÍ CENTRUM u Metra Budějovická, kde budou přednášky cestovatelské, historické, architektonické a spousta dalších akcí.   

  Těšíme se na společné akce, zdraví zakladatel  Václav Vaněček

 • sdružuje zájemce prožívat společně s přáteli vycházky, přednášky, výlety   
 • zasílá 1x týdně info-email  přehled nových klub.akcí, vítání nových členů + seznam členů....
 • tvoří níže program akcí pražských vč. klubových + facebook
 • archivuje všechny proběhlé akce - např. si připomenete, kde a kdy jste před lety byli :-)
 • akce tvoří přímo s průvodcovskými osobnosti
 • akce občas vede člen či přítel klubu - nabídněte se i Vy
 • akce dobrovolnické koná - očisty památek atp.
 • vaše tipy akcí přijímá
 • přijímá další pohodové členy - společně si tykáme, jsme fajn komunita 
 • je bez závazků a zdarma - platí se jen samotné akce průvodcům či vstupné
PŘIHLÁŠENÍ do KLUBU     630 členů

 


 PROGRAM - KLUBU VYCHÁZKÁŘŮ PRAGOS 
- Uvítáme i akce vedené členy či přáteli klubu, posílejte vaše tipy - nabídněte se
- Posílejte vaše typy na zajímavé akce, které bychom pojali, jako klubové.

ZOBRAZ AKCE PROBĚHLÉ   2013-2018     vzhled pro email
  tisk klubových akcí            

AKCE

 • 15.11. čt - 11:00  ZNOVUOBJEVENÁ ZAHRADA SE SOCHAMI POD NUSEL.MOSTEM + ARCHITEKTURA OKOLÍ + OBĚD
  Zast.tram. 18,24 "Svatoplukova"
  Pod Nuselským mostem se ukrývá ráj na zemi, o kterém nevědí ani Pražané. Mezi Čiklovou ulicí a železniční tratí pod Nuselským mostem se ukrývá útulná oáza klidu v podobě nádherné zahrady, o které téměř nikdo neví. Umělecká zahrada se chlubí mnoha sochařskými skvosty. Ty jsou připomínkou doby, kdy zde existoval jeden z největších prvorepublikových ateliérů Prahy.
  VÍCE = https://www.novinky.cz/cestovani/477638-pod-nuselskym-mostem-se-ukryva-raj-na-zemi-o-kterem-nevedi-ani-prazane.html
  NAVŠTÍVÍME TUTO ZAHRADU SE SOCHAMI + POTÉ PROJDEME ARCHITEKTURU OKOLÍ + příp. OBĚD = Secesní náměstí s bývalým hotelem Unio, detailně prohlédneme architekturu úžasného Nuselského pivovaru Sportovní haly, díla na památku sebevrahů z mostu, architekturu mostu, zakončíme na nám.Bratří Synků s blízkou radnicí, Sokolovnou a Divadlem. Tentokrát nejen nahlédneme do zahrady, ale máme domluvenou návštěvu zahrady. 50,-  PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 22.11. čt - 15:00  PROHLÍDKA PRÁZDNÉHO PALÁCE CUKROVARNICKÉ OBCH. KOMORY
  sraz před Jindřišskou věží
  Dnes navštívíme a prohlédneme si již opuštěný rozlehlý palác Obch. komory cukrovarnické u Jindřišské věže na Senovážném nám. a to včetně bytu Adiny Mandlové. Později sloužil dům generálnímu ředitelství zbrojařství Krupp Essen. Po 2.sv. válce sloužil bankám. Po roce 1989 se z něj postupně stávala prázdná a zdevastovaná ruina. Naštěstí nyní bude zrenovován pro 5* hotel. Sraz je už v 15 hod. neboť v domě není eletřina a brzy se stmívá. Těšíme se na skvělý zážitek. 50,- PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 18.3.2019 po - 00:00  18.- 24.3. LETECKÝ ZÁJEZD 7 DNÍ - MARSEILLE. JEN PRO ČLENY KLUBU
  LETIŠTĚ V.HAVLA
  PŘIHLAŠOVÁNÍ NEZÁVISLÉ JIŽ NYNÍ (emailem), ZÁVAZNĚ POTVRDÍTE AŽ OZNÁMÍME CENU.  Přihlašujte se prosíme po dvojicich na pokoj,  příp.nouzově můžeme sestavit dvojici z jednotlivců.  

  Milí členové PRAGOS klubu, oznamuje další náš letecký zájezd ! Tentokrát již 7-ti denní, abychom vše v klidu prožili ! Opět v úzkém kruhu přátel a našeho skvělého průvodce poznáme i procítíme tentokrát MARSEILE - 2. největší město Francie a naprosto odlišné od Paříže. Tradičně si vychutnáme město i zemi nikoli jako turisté, ale jako místní obyvatelé díky celkovému pojetí zájezdu = milá parta, ubytování přímo v centru, společná posezení ráno, na oběd, večer a průvodce s námi zde vše celý den prožívající. A to vše za fajn cenu. A co je významné -  časy našich letů vždy vybíráme co nejpříjemnější. Také včas před odletem společně posedíme v restauraci na info-schůzce, kde se v klidu vše probere :-)  Samozřejmě tradičně zájezd nafotíme a poté přidáme na web pro vzpomínku účastníků i pro ukázku všem členům PRAGOS klubu. Těšíme se !!!  
  MARSEILLE  www
  1. DEN – Přílet, vybalíme v hotelu, projdeme a poznáme okolí hotelu, posedíme atd….
  2. DEN - začneme ve starém  přístavu procházkou okolo radnice k pseudobyzantskému kostelu sv.Mikuláše. Den zakončíme při západu slunce na střeše Muzea historie umění od ruského architekta naturalizovaného v Marseille. 
  3. DEN - bude patřit výletu do pevnosti Iff, která se proslavil v románu Monte Cristo od Dumase, kde do smrti byl ukryt bratr francouzského krále  Ludvíka XIV. – muž s ocelovou maskou.
  Po návratu z ostrova si prohlédneme společenské prostory Hotelu Eugenia, kde stejnojmenná císařovna čekala na gilotinu, ale místo toho byla převezena do emigrace, za svým manželem Napoleonem III. do Londýna. Navečer před západem slunce se projdeme po Katalánském nábřeží.
  4. DEN - začneme s vyhlídkou na celé město od kostele Santa Maria de la Garde. Uměleckou čtvrtí, podobnou pařížskému Montmartru sejdeme na Bulvár Osvobození, kde si za burzou, dnes Muzeem moderního výtvarného umění, připomeneme nejen místo zrodu francouzské hymny Marseillaisy, odkud vyrazilo 500 dobrovolníků v r. 1789 do Paříže, za zpěvu bojové písně poručíka Rougeta de Lisle, ale i nejstarší západoevropský námořní přístav, založený Řeky v r.600 před Kristem, pod názvem Massália.
  5. DEN – výlet do města AIX en PROVENCE, 40km - fontána Mirabeau, radnice s orlojem, románsko-gotická katedrála, palác se zahradou Vendome, a případně ateliér Paula Cezanne.
  6. DEN - věnujeme pařížskému bulváru s triumfálním obloukem á la Paris, okolo kterého se nacházejí nejen obchodní domy, ale i kláštery, ze kterých si vybereme nejslavnější - Misecordia, nedávno upravený na Kulturní dům. Mezi specialitami marseilleské kuchyně v přístavných krčmách okolo Dankerského bulváru, ochutnáme především polévku Bujabézu. Poté volný čas ve starém přístavu. 
  7. DEN - Ráno si obejdeme u hotelu příkré „uličky lásky“ pro vyhladovělé námořníky po jejich návratu z mořských dálek. Dále volno a nákupy suvenýrů apod.
  PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 13.5.2019 po - 00:00  - 19.5. LETECKÝ ZÁJEZD 7 DNÍ - BRUSEL. JEN PRO ČLENY KLUBU
  LETIŠTĚ V.HAVLA
  PŘIHLAŠOVÁNÍ NEZÁVISLÉ JIŽ NYNÍ (emailem), ZÁVAZNĚ POTVRDÍTE AŽ OZNÁMÍME CENU.  Přihlašujte se prosíme po dvojicich na pokoj,  příp.nouzově můžeme sestavit dvojici z jednotlivců.  

  Milí členové PRAGOS klubu, oznamuje další náš letecký zájezd ! Tentokrát již 7-ti denní, abychom vše v klidu prožili ! Opět v úzkém kruhu přátel a našeho skvělého průvodce poznáme i procítíme tentokrát BRUSEL, město překvapivě velmi zajímavé. Tradičně si vychutnáme město i zemi nikoli jako turisté, ale jako místní obyvatelé díky celkovému pojetí zájezdu = milá parta, ubytování přímo v centru, společná posezení ráno, na oběd, večer a průvodce s námi zde vše celý den prožívající. A to vše za fajn cenu. A co je významné -  časy našich letů vždy vybíráme co nejpříjemnější. Také včas před odletem společně posedíme v restauraci na info-schůzce, kde se v klidu vše probere :-)  Samozřejmě tradičně zájezd nafotíme a poté přidáme na web pro vzpomínku účastníků i pro ukázku všem členům PRAGOS klubu. Těšíme se !!!  
  BRUSEL - obecně www  expo1958  www
  1. DEN – Přílet, vybalíme v hotelu, projdeme a poznáme okolí, posedíme atd….
  2. DEN - začneme na Královském náměstí, v královské kapli sv.Jakuba za prvním a jediným západoevropským králem Jeruzaléma -  Guilleima de Buillona, od jehož sochy vzhlédneme historické jádro Bruselu. Okolo modernistického Orloje vejdeme do podzemního Hlavního nádraží, které přežilo mnoha bombardování za války. Přes nejstarší velkoměstskou pasáž sv.Huberta vyjdeme na Velké náměstí, kde se každoročně vysázejí celoroční květinové koberce. Za neogotickou Radnicí dojdeme k nejslavnější bruselské soše čúrajícího andílka – Manekýne pis. Nad chlapečkem navštívíme kostel nejen s rodinnými hrobkami, ale i obrazy rodiny Brugeů. Vrátíme se okolo barokní kaple havířů na Boullevard Ansbach, který přikryl bruselskou obdobu pařížské Seiny v kanálu. Velkolepá burza je dnes Muzeum výtvarného umění, protože na její výzdobě se podílel August Rodin. Závěr dne bude v restauracích řezníků, kde ve slepé uličce najdeme za mřížemi sestru čúrajícího andílka Janequine pis.
  3. DEN - začneme vyhlídkou z parlamentního náměstí na celý Brussel – bruselský trojúhelník : neorenesanční Parlament - art decový Sacre Cour - Atomium . Uličkami se strarožitnostmi dojdeme do ulice Rue Americaine, kde si prohlédneme rodinný dům s ateliérem Victory Horty, zakladatele secese 10 let před A.Muchou, pod názvem „L´art noveau“. Odpolédne věnujeme moderní vládní čtvrti EU s triumfálním obloukem 50 let od založení  novodobého belgického státu. Po Avenue Tervuren dojdeme až k slavnému paláci bankéře Stocleta od moravského architekta Josefa Hoffmanna ve stylu geometrické secese, jako protipól k blízkému Českému domu. Večer strávíme okolo triumfálního sloupu prvního belgického krále Alberta I., 1830.
  4. DEN - začneme v katedrále sv.Michala a Neduly – patronů Bruselu, odkud se vypravíme  do královského parku a dále prostředky MHD do západní části Bruselu s čínsko-japonskými pagodami a světovými výstavištěmi. Světové výstavy mají v Bruselu 150 letou tradici, ale nejvýznamnější architektonické mezníky pro ně znamená Pavilon z r.19302 a milionkrát zvětšený atom železa do formy tzv.Atómia z r.1958. Po československé Laterně magice není ani stopy, zato dodnes funguje vedle stojící italská cukrárna, jejíž zmrzlinu ochutnáme. Navštívíme dnes nejatraktivnější výstavní areál mini Evropy, který po holandském Madurodamu je druhý na světě.
  5. DEN - výlet za město dopoledne LEUVEN, univerzitní město 30km - nejkrásnější radnice v zemi, nejstarší dvůr sester bekyní, krásný objekt rektorátu, vtipné studentské sousoší o nalévání studentům  vědomostí, katedrála se zajímavými vlámskými kazatelnami. Odpoledne cestou zpět přes městečko WATERLOO, dějiště bitvy Napoleona 1815, výstup na Lví horu, památník vítězi nad Napoleonem. 
  6. DEN - věnujeme okružní cestě do vzdálenějších míst Bruselu: 50 let stavěný kostel Sacre Cour na Zeleném kopci, okolo kterého se dodnes pasou krávy, jezerní parky – obdoba Boulogneskému lesnému, velitelské stanoviště NATO, letiště a pod.
  7. DEN - poslední den věnujeme bruselskému Manhattanu v blízkosti zoologické a botanické zahrady s vnitrozemským přístavem „zámořského „ dosahu. Dále nákupy a cesta domů. PRAGOS + Ing.Stěnička


AKCE CELÉ PRAHY

 • 14.11. st - 09:00 - 14:00  KONFERENCE - ŽIVÉ VNITROBLOKY
  CAMP IPR, Vyšehradská 51
  Jaké jsou současné trendy v péči a rozvoji vnitrobloků? Konference určená pro místní tahouny, správce veřejných prostranství, komunální politiky i odborné veřejnosti se zaměří na přínosy vytváření kvalitních dvorů a dvorků. Pořádá Bieno.        CAMP IPR

 • 14.11. st - 17:00  TASMÁNIE - PŘEDNÁŠKA+PROMÍTÁNÍ
  Dům ochránců přírody,Michelská 5,P4
  Přednáší K.Hnyková       ČSOP-DOP

 • 14.11. st - 18:00  PŘEDNÁŠKA - BRETAŇ – ZEMĚ UMĚNÍ ZASLÍBENÁ
  Štěpánská 35
  U příležitosti výstavy „Bonjour, monsieur Gauguin“ mapující přítomnost českých umělců v Bretani v letech 1850–1950,  kterou organizuje Národní galerie Praha ve spolupráci s Musée départemental breton, máme to potěšení pozvat vás na přednášku ředitele tohoto muzea Philippa Le Stuma a kurátorky Margareth Le Guellec-Dabrowské , kteří v předvečer zahájení výstavy promluví na půdě Francouzského institutu o roli, kterou Bretaň sehrála v kulturních dějinách Evropy. Bretaň již od starověku vykazovala jisté specifika v umění: menhiry z období neolitu, rozkvět gotického umění a „bretaňská renesance“, která se v oblasti architektury a sochařství rozvíjela až do poloviny 17. století.  I kulturní zvyklosti Bretaňců se odlišují od zbytku Francie, ať už se jedná o tradiční kroje, hudbu nebo důležitost církevních svátků pro místní obyvatele. Už od 19. století přitahoval tento region spisovatele a umělce z celé Evropy. Bretaň se stala zemí vyvolenou v období Romantismu, poté ji začali navštěvovat v hojném počtu umělci, malíři či kreslíři. Mezi nimi se vyskytovala celá řada umělců ze střední Evropy, kteří do Bretaně přijížděli, aby ve svých dílech zachycovali její drsnou krajinu či tradiční bretonské motivy.       FRANCOUZSKÝ INSTITUT

 • 14.11. st - 18:00  PRAŽSKÉ UVEDENÍ KNIHY JANA ŽÁČKA - 10 HVĚZD
  Široká 14,P1
  Slavnostní uvedení knihy Jana Žáčka - 10 hvězd: příběh deseti synagog na území České republiky.Večerem Vás provede autor knihy Jan Žáček spolu s arch. J.Soukupem.       SPOLEČNOST FRANZE KAFKY

 • 15.11. čt - 11:00  ZNOVUOBJEVENÁ ZAHRADA SE SOCHAMI POD NUSEL.MOSTEM + ARCHITEKTURA OKOLÍ + OBĚD
  Zast.tram. 18,24 "Svatoplukova"
  Pod Nuselským mostem se ukrývá ráj na zemi, o kterém nevědí ani Pražané. Mezi Čiklovou ulicí a železniční tratí pod Nuselským mostem se ukrývá útulná oáza klidu v podobě nádherné zahrady, o které téměř nikdo neví. Umělecká zahrada se chlubí mnoha sochařskými skvosty. Ty jsou připomínkou doby, kdy zde existoval jeden z největších prvorepublikových ateliérů Prahy.
  VÍCE = https://www.novinky.cz/cestovani/477638-pod-nuselskym-mostem-se-ukryva-raj-na-zemi-o-kterem-nevedi-ani-prazane.html
  NAVŠTÍVÍME TUTO ZAHRADU SE SOCHAMI + POTÉ PROJDEME ARCHITEKTURU OKOLÍ + příp. OBĚD = Secesní náměstí s bývalým hotelem Unio, detailně prohlédneme architekturu úžasného Nuselského pivovaru Sportovní haly, díla na památku sebevrahů z mostu, architekturu mostu, zakončíme na nám.Bratří Synků s blízkou radnicí, Sokolovnou a Divadlem. Tentokrát nejen nahlédneme do zahrady, ale máme domluvenou návštěvu zahrady. 50,-  PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 15.11. čt - 18:30  MADEIRA ZÁŘIVÝ KVĚT V SRDCI ATLANTIKU - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Dramatická horská krajina s tajemnými stezkami vysekanými ve skalách, nepřístupné pobřeží, padající do moře strmými stěnami, bičované rotujícím oceánským příbojem, zamlžené vavřínové lesy a zelené svahy protkané nitěmi vodopádů, staré rolnické vesnice s bujně kvetoucími zahradami a starosvětská slunečná města - to vše je Madeira - „Flor do Ocean" neboli Květ oceánu. Několik měsíců jsme se toulali touto úchvatnou krajinou, ověšeni foťáky a kamerami a v rukou jsme nesli dron, vše ve snaze dech beroucí krásy tohoto v Atlantiku ztraceného ostrova zachytit na film. Nad ránem jsme šplhali na vrcholy, abychom spatřili první paprsky vycházejícího slunce. Šli jsme po úzkých horských dračích hřbetech a letěli s našim vrtulovým strojem do království dravých ptáků. Večer jsme mrzli na svazích bičování silným větrem, zaznamenávající pohyb mraků a ohnivý kotouč zapadávajícího slunce. Sbírali jsme materiál na starých již nefunkční cestách, vysekaných ve skalách, které zničili padající kameny nebo vodopád, který náhle vytryskl ze stěny. Vlezli jsme do pekelných děr, do vodních tříští, na strmé římsy, pod mohutné vodopády a na panoramatické vrcholy, porušili jsme množství zákazů a zřejmě i ohrozili letecký provoz, tak jako na amatéry patří. A to vše, tyto naše obrazové úlovky jsme nakonec přetavili do krátkého filmu a fotografického slideshow, které bychom vám rádi promítli.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 15.11. čt - 19:00  PŘEDNÁŠKA -NAVŠTIVTE SVÉ MĚSTO: PROČ JE ARCHITEKTURA DŮLEŽITÁ?!
  Betlémské nám.5a
  Jak dnes mluvit o závažných architektonických tématech poutavým způsobem? Poučení z praxe Chicagské architektonické nadace.
        GALERIE JAROSLAVA FRAGNERA

 • 17.11. so - 07:00 - 23:59  SOCHA "APOTHEOSA PLYNÁRENSTVÍ" - JEJÍ POCHODEŇ PLANE JEN VZÁCNĚ.
  Hl.vchod Michelské plynárny - U Plynárny 44,P4
  Socha "Apotheosa plynárenství" od sochaře Ladislava Šalouna (autor sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí), kterou vytvořil r. 1927 se nachází u hlavního vstupu do Michelské plynárny a představuje oslavu plynárenství, muž je vypodobněním práce a usilí, kterým se získává nerostné bohatství země a žena držící pochodeň představuje vědu pomocí které se toto bohatství promění v plyn a energii. Tato pochodeň plane pouze o státních svátcích a při zasedání Valné hromady plynárenské společnosti a to od 7:00 do půlnoci. Pravidelně zde budeme uveřejňovat tyto vzácné dny, kdy je možnost planoucí pochodeň spatřit.       .

 • 17.11. so - 10:00 - 23:00  NOC DIVADEL
  PRAHA

 • 18.11. ne - 18:00  KONCERT VÁŽNÉ HUDBY - ZPÍVÁ VERONIKA KORČÁKOVÁ
  Kostel Sv.Tomáše - Josefská 8
  Poté posezení       .

 • 18.11. ne - 18:00  KONCERT VÁŽNÉ HUDBY - ZPÍVÁ VERONIKA KORČÁKOVÁ
  Kostel Sv.Tomáše - Josefská 8
  Poté posezení       .

 • 20.11. út - 17:00  HRDINOVÉ VÁLKY A ZBABĚLCI KOMUNISMU - PŘEDNÁŠKA
  Staroměstské nám.1
  Cesta k Česku 1938-65. S Jiřím Padevětem,Renatou Berkyovou a Jaroslavem Čvančarou.       SKAUTSKÝ INSTITUT

 • 20.11. út - 17:30  KRÁLOVSTVÍ TONGA - KRÁLOVSTVÍ VELRYB - PŘEDNÁŠKA
  Dům ochránců přírody,Michelská 5,P4
  Cesta na druhou stranu naší planety, do průzračných vod Pacifického oceánu, kam každý rok připlouvají keporkaci z Antarktidy rodit své mláďata a svádět souboje o samice. Při expedici jsme se věnovali intenzivně potápění s velrybami, fotografování a filmování podvodních záběrů ze života těchto kytovců. Dozvíte se nejen o fascinujícím životě keporkaků, o zážitcích z potápění, o ekologii, ale uvidíte i filmové záběry, které jsme s keporkaky natočili. Zmínka bude i o ostrově Fidži, kde jsme se při zpáteční cestě zastavili. Přednášející – Prokop Pithart       ČSOP-DOP

 • 20.11. út - 19:00  DOBRODRUŽSTVÍ ARCHITEKTURY 9 - STAVBY PRO MÚZY ANEB DIVADLO A HUDBA
  Malešický mikropivovar,Malešická 50,P10
  Autorský cyklus Davida Mateáska
        ČSOP-NATURA QUO VADIS?

 • 20.11. út - 19:00  PŘEDNÁŠKA - VEŘEJNÝ PROSTOR A DOPRAVNÍ HUB?
  CAMP IPR, Vyšehradská 51
  Masaryčka jako živá součást města. Jakým způsobem podoba veřejných prostranství ovlivňuje společenský, kulturní a ekonomický život oblasti? Jaké faktory určují kvalitu veřejných prostranství? Proč byl pro revitalizaci území Masarykova nádraží vybrán právě návrh studia Zaha Hadid Architects? Jak projekt řeší území urbanisticky a jaká nová veřejná prostranství jsou v území plánována? Závěrečná debata k revitalizaci území Masarykova nádraží se blíže zaměří na význam a společenskou hodnotu veřejných prostranství.
        CAMP IPR

 • 20.11. út - 19:30  HRANICE ARCHITEKTURY: FUNKČNÍ TURISMUS - PŘEDNÁŠKA
  Staroměstské nám.1
  Jak turismus ovlivňuje život ve městech a jak se pod jeho vlivem město mění?       SKAUTSKÝ INSTITUT

 • 20.11. út - 20:00  GUATEMALA KONTRA ARMÉNIE
  KAŠTAN, Bělohorská 150,P6
  Nejnovější vyprávění oblíbeného fotografa a cestovatele. Dvě měsíční cesty, dvě dobrodružství, dva rozdílné světy. Exotická indiánská kráska i svérázná postsovětská dáma. P.Svoboda. 100,-       ....

 • 21.11. st - 18:30  AUSTRÁLIE - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Povídání o Austrálii pro ty cestovatele, kteří mají omezené množství času i peněz, a přesto si nechtějí nechat tuto nádhernou zemi ujít. Během této přednášky se v mžiku přenesete na nejzajímavější místa Austrálie, dozvíte se mnohé o kultuře i životním stylu tohoto mladého národa, budete žasnout nad bohatostí, vynalézavostí i originalitou místní přírody, a navíc vám ukážeme místa, která jsme objevili při osobním průzkumu. Prozradíme vám cenné rady a triky, jak cestování v Austrálii výrazně zlevnit, jaké destinace navštívit při omezeném čase, a jaké aktivity zvolit, abyste si za málo peněz užili co nejvíce muziky.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 21.11. st - 19:00  HOMO URBANUS - VERNISÁŽ VÝSTAVY
  CAMP IPR, Vyšehradská 51
  Homo Urbanus je deník městských poutníků. Po dobu pětí dní se návštěvníci přenesou do ulic světových metropolí, kde panoramatickou projekci CAMPu naplní mikro-příběhy obyvatel Soulu, Bogoty, Neapole, St. Petersburgu, Rabatu a Tokia. Unikátní projekt přijede do Prahy představit kritiky uznávané duo francouzských filmařů Beka & Lemoine       CAMP IPR

 • 21.11. st - 19:00  TŘI ROKY V SAÚDSKÉ ARÁBII
  Bartákova 4,P4 Hobby centrum
  Kdo z vás tam byl? Turistická víza neexistují. Přeneseme se za mediální obraz kontroverzního pouštního království a odhalíme jeho skutečné zajímavosti. Biolog a cestovatel Lukáš Synek strávil v Saúdské Arábii pár let, přičemž prozkoumal většinu země: dunové pouště, hory s cypřišovými lesy a opicemi, barevné sopky, skalní města, wádí s palmovými háji, starobylé pevnosti, monumentální nabatejské hrobky nebo korálové útesy. Užasnete nad nesčetnými petroglyfy pravěkých umělců. Nevěřili byste, jak zelené je Asirské pohoří na jihu země. V létě vedro, že ptáci padali mrtví ze stromů. Odměnou za stovky kilometrů a navigování off-road byly příjemné noci při ohni pod souhvězdím Orionu, kdy ráno budilo vrkání hrdliček a frkání velbloudů. Probereme pověstnou pohostinnost Arabů, jejich vztah ke gastarbajtrům i postoj k současným změnám. A jak zvládla život v Arábii manželka Alena a dva chlapečkové?. 60,-       .

 • 22.11. čt - 15:00  PROHLÍDKA PRÁZDNÉHO PALÁCE CUKROVARNICKÉ OBCH. KOMORY
  sraz před Jindřišskou věží
  Dnes navštívíme a prohlédneme si již opuštěný rozlehlý palác Obch. komory cukrovarnické u Jindřišské věže na Senovážném nám. a to včetně bytu Adiny Mandlové. Později sloužil dům generálnímu ředitelství zbrojařství Krupp Essen. Po 2.sv. válce sloužil bankám. Po roce 1989 se z něj postupně stávala prázdná a zdevastovaná ruina. Naštěstí nyní bude zrenovován pro 5* hotel. Sraz je už v 15 hod. neboť v domě není eletřina a brzy se stmívá. Těšíme se na skvělý zážitek. 50,- PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 22.11. čt - 17:30  PŘEDNÁŠKA - BEKA & LEMOINE - MASTERCLASS
  CAMP IPR, Vyšehradská 51
  Přednáška francouzských tvůrců nejen pro dokumentaristy a filmové nadšence. Moderuje Adam Gebrian..
        CAMP IPR

 • 22.11. čt - 19:00  FILM - BARBICANIA
  CAMP IPR, Vyšehradská 51
  Celovečerní film, zachycující měsíční sondu do života Barbican Centre and Estate v Londýně, jednoho z nejreprezentativnějších úspěchů brutalistické architektury. Film formou osobního deníku vypráví o tom, co režisérské duo každý den během svých výprav z nejvyšších pater věží do podzemí uměleckého centra objevilo. Barbicania vás zve k objevování osobností, životního stylu a architektonických perspektiv, díky nimž je Barbican Centre tak výjimečný. Vykreslováním intimní lidské mapy místa film zpochybňuje trvanlivost této utopie vzniklé po druhé světové válce.       CAMP IPR

 • 23.11. pá - 19:00  PŘEDNÁŠKA - MORIYAMA-SAN
  CAMP IPR, Vyšehradská 51
  Jeden týden v mimořádně obyčejném životě pana Moriyamy, japonského amatéra osvíceného uměním, architekturou a hudbou, který žije v jedné z nejslavnějších současných japonských staveb, v domě Moriyama, který v roce 2005 postavil v Tokyu vítěz ceny PritzkerPrize Ryue Nishizawa (SANAA ). Ila Bêka nám prostřednictvím výprav do intimity tohoto experimentálního mikrokosmu, který zcela redefinuje smysl života v domácnosti, velmi spontánně a osobitě vypráví o jedinečné osobnosti majitele: městského poustevníka, žijícího v malém souostroví míru a rozjímání v srdci Tokya. Film nás prostřednictvím hlučné hudby a experimentálních filmů vpouští do světa následků svobodného ducha pana Moriyamy. Moriyama-San, první film o hlučné hudbě, akrobatickém čtení, němých filmech, ohňostrojích a japonské architektuře!
        CAMP IPR

 • 24.11. so - 17:00  GRÖBEHO VILA - KOMENT. PROHLÍDKA
  Havlíčkovy sady, brána Rybalkova,P2
  Komentované prohlídky Gröbeho vily. Vstupenky od 1. prac. dne v měsíci v infocentru na náměstí Míru 20, kapacita 35 osob. Průvodce Jiřina Nováková.       PRAHA 2

 • 24.11. so - 19:00  FILM - KOOLHAAS HOUSELIFE
  CAMP IPR, Vyšehradská 51
  Koolhaas Houselife přináší portrét jednoho z mistrovských děl současné architektury: stavby v Bordeaux, kterou v roce 1998 navrhl Rem Koolhaas/OMA. Film nechává diváka vstoupit do běžné intimity stavby prostřednictvím příběhů a každodenních činností Guadalupeho Aceda, domovníka, i ostatních lidí, kteří se o budovu starají. Skrze pozorování a interakci s Guadalupem se nám otevírá neobvyklý a nepředvídatelný pohled na prostory a strukturu stavby.       CAMP IPR

 • 25.11. ne - 10:00 - 18:00  ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA BÍLÁ - OPEN HOUSE
  Bílá 1, Dejvice
  1934, renovace 2006. Arch.Gillar. Prohlídka - Vstupní hala, aula, knihovna, třída prvního stupně s přístupem na školní zahradu, sborovna, kabinet biologie, učebna fyziky s původním vybavením, ateliér – učebna výtvarné výchovy / zahrada       .

 • 25.11. ne - 18:00  IRÁN NENÍ ARABSKÁ ZEMĚ
  Seifertova 4,P3
  Islámská republika Írán bývá neprávem považována za zemi, kde snad zuří válka či projít se po ulici je nanejvýš nebezpečné. Přijďte se podívat na přednášku Mgr. et Mgr. Vladimíra Váchala a společně tak poznat, jaký Írán ve skutečnosti je.       KAVÁRNA DOBRODRUHA

 • 25.11. ne - 18:30  KOLUMBIE DRUHÁ NEJROZMANITĚJŠÍ ZEMĚ SVĚTA - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Kolumbie je zemí, která má za sebou divokou historii a pomalu se otvírá turismu – a je toho tolik co objevovat! Procestovala jsem velký kus této země – často sama i stopem, a ráda bych ukázala, že Kolumbie nejsou jen drogy a nebezpečí, ale stovky rozmanitých kultur, milí lidé, svižné tance, exotické ovoce, neznámé jídlo a spoustu rozdílných tradic. Kolumbie nabízí dva oceány, Amazonii, pouště, tisícové hory, nejlepší kávové plantáže a mnohem víc. Kolumbie je zemí která Vás na každém rohu nečím překvapení a udiví. Kolumbie je místem ze kterého nebudete chtít odjet. Po více než půlroku v Kolumbii bych Vás ráda pozvala na mou na přednášku o této druhé nejrozmanitější zemi na světě. O tom, jaká je Kolumbie doopravdy, jak se zde cestuje, něco o místním životě, lidech, o tom co navštívit, co vidět, na co si dát pozor a čemu se vyhnout. Tipy a rady z první ruky, které si nenechte ujít.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 25.11. ne - 19:00  FILM - 24 HEURES SUR PLACE
  CAMP IPR, Vyšehradská 51
  Paříž, Place de la République, 40 let po vydání dokumentu Louise Mallela, věnovaného tomuto slavnému náměstí, a pouhý rok po rozsáhlé rekonstrukci, kterou francouzští architekti TVK proměnili tuto známou rušnou křižovatku do nové městské oázy pro pařížany. Film je poctou Louisovi Malleovi a svojí formou se podobá pohybujícímu se polaroidu, zachycujícímu celý jeden červnový den roku 2014 na východní straně Paříže. Dotek politiky, milostných aférek, pracovních záležitostí, obav a nadějí a zářivá sbírka portrétů nám zprostředkovává atmosféru francouzského hlavního města. 24 Heures sur Place je filmové představení. Ila Bêka a Louise Lemoine se postavili vedle sochy Republiky a natáčeli od úsvitu do úsvitu vše, co se může fyzicky na veřejném náměstí za 24 hodin odehrát. Proudění a zpětné proudění, plnost a prázdnota, světla, tma a atmosféra překreslují hranice náměstí v průběhu ubíhajících hodin.
        CAMP IPR

 • 27.11. út - 19:00  ČTENÍ - KAREL MAY
  Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32
  Zazněl už poslední výstřel Karla Maye? Burácí kdesi ozvěna výstřelu posledního náboje z pomyslné Henryho opakovačky nad prérií vysněného divokého západu nebo nad údolím srozumitelného kaňonu divoké řeky světa? Okouzlí jeho dobrodružství a přátelství hrdinů z odlišných světů i další nové čtenáře a nadšené snílky? Možná že teď, v době opětovné potřeby hledat mezi odlišnými kulturami společnou řeč, tak jako kdysi mezi Apači a bledými tvářemi, to možné bude. Bez naivity, ale s touhou po dobrodružství a nových objevech. A může nám odkaz Karla Maye nějak pomoci, anebo je jen pro srandu králíkům? Nepietní čtení z indiánek Karla Maye v podání populárního divadelního souboru Vosto5, pro které je tvorba Karla Maye a filmové zpracování jeho děl jedním z prvních jednoduchých setkání se složitým multikulturním světem, který dnes potřebuje stejně osvícené hrdiny, jakými byli Vinnetou a Old Shatterhand, ale také s lotry jako byl Santer.       GOETHE INSTITUT

 • 27.11. út - 19:00  PŘEDNÁŠKA - EXPATI S ADAMEM GEBRIANEM
  CAMP IPR, Vyšehradská 51
  Jaké je to pracovat pro Bjarke Ingelse nebo Normana Fostera? Druhá ze série debat s názvem EXPATI, ve které vám architekt Adam Gebrian představí české architekty ve službách prestižních zahraničních ateliérů       CAMP IPR

 • 28.11. st - 18:30  PRVNÍ KROK - EXPEDICE ANDY - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Dva nadšení horolezci. Expedice dlouhá 5 týdnů. Šest hor včetně magického a drsného Mercedaria, symbolické Aconcaguy a čtyř pěti tisícových vrcholů během tří dnů. Vysoké hory, krutý mráz, nelítostné vedro, dech beroucí vítr, všudypřítomný sníh, azuro i červenající se oblaka sněhu při východu slunce. To vše a mnohem víc jsme v Andách zažili.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 28.11. st - 19:00 - 22:30  SNOW FILM FEST - I. PROJEKCE
  Bartákova 4,P4 Hobby centrum
  Opět ty nejlepší zimní cestovatelské, dobrodružné a sportovní snímky. Letos uvedeme výběr 6 nejkvalitnějších filmů z české i světové produkce. Promítáme ve vysoké kvalitě a s drobným občerstvením v ceně.
  Na festival je nezbytná rezervace emailem na cestovatel@hobbycentrum4.cz  nebo osobně na našich cest.přednáškách.  60,-       .

 • 29.11. čt - 18:30  POD NEBESKÝMI HORAMI - POTULKY STREDNOU ÁZIOU - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Komentovaná přednáška k výstavě. Fotografie sú z unikátnej cesty za dobrodružstvom. V Kirgizsku, ktoré právom nazývajú Švajčiarsko Strednej Ázie sme v horách Tian Šan zdolávali na koňoch sedlá vo výške 3 600 metrov, ochutnali sme kumys /kobylie mlieko/, prespali sme v tradičnej jurte na pastvinách džejloó. Z alpského rázu krajiny sme sa presunuli do Tadžikistanu, kde už hraničný prechod sa nachádza vo výške 4 282 metrov. Krajinu lemuje nádherné zasnežené pohorie Pamír. Veľká chudoba, neúrodná pôda sa tiahli celou Pamírskou magistrálou do nádherného zeleného Wakhanského údolia. Tu len rieka delí Afganistan od Tadžikistanu. Smaragdové jazero Alexandra Veľkého a Fanské hory nás očarili farbami a minimálnym počtom turistov na treku. Z nádherných ľadovcových jazier a zasnežených vrcholkov hôr sme sa presunuli do púštnej krajiny, do Uzbekistanu. Púšť Kyzylkum s vysychajúcim Aralským jazerom, Karapalkacká republika, Tyrkysové minarety a mešity, kamenné námestia. To všetko v Samarkande, Buchare a Chive..       KLUB CESTOVATELŮ

 • 4.12. út - 18:30  KAMBODŽA – ZEMĚ STAROBYLÝCH CHRÁMŮ A PROLITÉ KRVE - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Starobylé chrámy v Ankoru rozhodně zaslouží delší zastavení. Samozřejmě se podíváme i do typické plovoucí vesnice na jezeře Tonle Sap. Daleko na severu na kambodžsko-laosko-vietnamských hranicích zaskočíme na návštěvu k horským Khmérům, kteří stále žijí tradičním způsobem. Hlavní město Phnompenh oslní zlatem na královském paláci, ale zarmoutí bídou místních obyvatel. Tomu sekundují místa spojená s krutým řáděním Rudých Khmérů v čele s Pol Potem. Zajímavostí bude vyprávění o kambodžském králi, který jako jediný vladař na světě hovoří plynně česky. Zazní i unikátní hudební skladby složené otce nynějšího panovníka. Nebude chybět ani opuštěný ostrov a úchvatné pobřeží s bílým pískem na plážích.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 4.12. út - 19:00  PŘEDNÁŠKY O ARCHITEKTUŘE
  Heřmanova 6,P7
  V.Czumalo       KAVÁRNA LIBERÁL

 • 5.12. st - 19:00 - 22:30  SNOW FILM FEST - II. PROJEKCE
  Bartákova 4,P4 Hobby centrum
  Opět ty nejlepší zimní cestovatelské, dobrodružné a sportovní snímky. Letos uvedeme výběr 6 nejkvalitnějších filmů z české i světové produkce. Promítáme ve vysoké kvalitě a s drobným občerstvením v ceně.
  Na festival je nezbytná rezervace emailem na cestovatel@hobbycentrum4.cz  nebo osobně na našich cest.přednáškách.  60,-       .

 • 6.12. čt - 17:30  VERNISÁŽ VÝSTAVY ANAVIGA ART - OD KRAJINY K ABSTRAKCI
  Galerie Bijoux-Nemesis, Jungmannova 4
  Dovoluji si pozvat členy klubu na vernisáž předvánoční prodejní výstavy olejomaleb do galerie Bijoux-Nemesis, kde si můžete zakoupit i ručně vyráběné šperky, minerály, šátky a další drobnosti. Vernisáž uvádí Libor Baselides a očekávat můžete i malý hudební doprovod. 10% výtěžek z ceny obrazů a z prodeje drobných vánočních ozdobiček půjde na charitativní účely - pomoc dětem.  IVANA PROKOPOVÁ       Galerie Bijoux-Nemesis

 • 6.12. čt - 18:30  HIST. PROCHÁZKY SE SPISOVATELI ZA SPISOVATELI, PO NICHŽ SE JMENUJÍ ULICE
  Hlaváčkova 1,P5
  Hlaváčkova ulice       M.ZBORNÍK

 • 9.12. ne - 18:30  VIETNAM JAK DO VIETNAMU BEZ CESTOVKY - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Na přednášce se dozvíte, jak poznat Vietnam jinak a jak se vyhnout „profláklým“ místům. Jak poznat Vietnam tak, jak ho pozná málokdo. S ohledem na finanční prostředky, zkušenosti, kondici, zájem..       KLUB CESTOVATELŮ

 • 11.12. út - 16:30  KOMENT.PROHLÍDKA ZÁKOUTÍ ARCHIVU V ANENSKÉM KLÁŠTERU - REZERVACE 224901448 L.HUBACKOVA@NARODNI-DIVADLO.CZ
  Anenský areál, Anenské nám.2
  Věděli jste, že za zdmi bývalého Anenského kláštera na Starém Městě jsou uloženy listinné poklady Národního divadla? V klidu a tichu se zde třídí, zakládá, vyhledává a bádá. Zajímá vás, co všechno lze v archivu nalézt? Jak se jednotlivé dokumenty uchovávají a kteří lidé si je sem chodí prohlížet a zkoumat? Přijďte se tedy podívat! Jednou měsíčně vám archiváři Národního divadla odpoví na vaše zvídavé otázky, vezmou vás mezi police, otevřou zásuvky, obálky a ukáží ten či onen významný dokument. Vzhledem k velikosti Archivu je počet míst omezen na 8 osob. 60min. 100,-       ND

 • 11.12. út - 17:30  VÁŠEŇ PRO SVOBODU? GIACOMO CASANOVA MEZI ŘÁDKY SVÉHO ŽIVOTA A MÝTU - PŘEDNÁŠKA
  Liliová 5,P1
  Přednáší Marian Hochel. /Ústav historických věd FPF Slezské univerzity v Opavě/       NPÚ

 • 11.12. út - 19:00  PŘEDNÁŠKA O ARCHITEKTUŘE S D.VÁVROU
  Divadlo Dobeška, Jasná 1,P4
  Tentokrát na téma… tentokrát na téma: Nový Zéland a něco navíc
        ...

 • 12.12. st - 18:30  SRÍ LANKA - PŘEDNÁŠKA
  Masaryk.nábřeží 22,P1
  Cestopisná přednáška pro všechny nadšence exotické přírody a poznávání vzdálených kultur. Zaměříme se na to, jak poznat to nejlepší ze Srí Lanky na vlastní kůži, relaxovat na bělostných plážích Malediv a přitom udržet svůj rozpočet na uzdě. Během přednášky Vám představíme tuto zemi kokosových palem, slonů, čaje a koření. Nahlédnete do života a kultury místních obyvatel, ocitnete se na horské vysočině uprostřed čajových plantáží sira Liptona a v koloniálních městech na Vás dýchne atmosféra dávných časů. Ukážeme Vám tisíce let staré památky, které rozhodně stojí za to navštívit. Poradíme Vám, jak procestovat Srí Lanku v relativně krátkém čase, nasbírat maximum zážitků a nezruinovat při tom Vaše bankovní konto.       KLUB CESTOVATELŮ

 • 15.12. so - 09:00 - 15:00  PROHLÍDKA KRYTU CIVILNÍ OCHRANY FOLIMANKA
  Pod Karlovem, P2
  Městská část Praha 2 opět zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka. Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m? a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Tato výstava byla v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při prohlídce v loňském květnu. Vstup do krytu je volný, přítomni zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopní na místě podat zasvěcené informace.       PRAHA 2

 • 15.12. so - 17:00  GRÖBEHO VILA - KOMENT. PROHLÍDKA
  Havlíčkovy sady, brána Rybalkova,P2
  Komentované prohlídky Gröbeho vily. Vstupenky od 1. prac. dne v měsíci v infocentru na náměstí Míru 20, kapacita 35 osob. Průvodce Jiřina Nováková.       PRAHA 2

 • 18.12. út - 18:00  OSOBNOSTI PRAHY 10 – SALON JANA KOTĚRY, JEHO ŽÁKŮ A SPOLUPRACOVNÍKŮ
  Vilová 11, Trmalova vila
  ...       KOTĚROVO CENTRUM ARCH.

 • 24.12. po - 07:00 - 23:59  SOCHA "APOTHEOSA PLYNÁRENSTVÍ" - JEJÍ POCHODEŇ PLANE JEN VZÁCNĚ.
  Hl.vchod Michelské plynárny - U Plynárny 44,P4
  Socha "Apotheosa plynárenství" od sochaře Ladislava Šalouna (autor sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí), kterou vytvořil r. 1927 se nachází u hlavního vstupu do Michelské plynárny a představuje oslavu plynárenství, muž je vypodobněním práce a usilí, kterým se získává nerostné bohatství země a žena držící pochodeň představuje vědu pomocí které se toto bohatství promění v plyn a energii. Tato pochodeň plane pouze o státních svátcích a při zasedání Valné hromady plynárenské společnosti a to od 7:00 do půlnoci. Pravidelně zde budeme uveřejňovat tyto vzácné dny, kdy je možnost planoucí pochodeň spatřit.       .

 • 25.12. út - 07:00 - 23:59  SOCHA "APOTHEOSA PLYNÁRENSTVÍ" - JEJÍ POCHODEŇ PLANE JEN VZÁCNĚ.
  Hl.vchod Michelské plynárny - U Plynárny 44,P4
  Socha "Apotheosa plynárenství" od sochaře Ladislava Šalouna (autor sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí), kterou vytvořil r. 1927 se nachází u hlavního vstupu do Michelské plynárny a představuje oslavu plynárenství, muž je vypodobněním práce a usilí, kterým se získává nerostné bohatství země a žena držící pochodeň představuje vědu pomocí které se toto bohatství promění v plyn a energii. Tato pochodeň plane pouze o státních svátcích a při zasedání Valné hromady plynárenské společnosti a to od 7:00 do půlnoci. Pravidelně zde budeme uveřejňovat tyto vzácné dny, kdy je možnost planoucí pochodeň spatřit.       .

 • 26.12. st - 00:00 - 23:59  SOCHA "APOTHEOSA PLYNÁRENSTVÍ" - JEJÍ POCHODEŇ PLANE JEN VZÁCNĚ.
  Hl.vchod Michelské plynárny - U Plynárny 44,P4
  Socha "Apotheosa plynárenství" od sochaře Ladislava Šalouna (autor sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí), kterou vytvořil r. 1927 se nachází u hlavního vstupu do Michelské plynárny a představuje oslavu plynárenství, muž je vypodobněním práce a usilí, kterým se získává nerostné bohatství země a žena držící pochodeň představuje vědu pomocí které se toto bohatství promění v plyn a energii. Tato pochodeň plane pouze o státních svátcích a při zasedání Valné hromady plynárenské společnosti a to od 7:00 do půlnoci. Pravidelně zde budeme uveřejňovat tyto vzácné dny, kdy je možnost planoucí pochodeň spatřit.       .

 • 29.12. so - 14:00  PĚŠKY Z MASARYKOVA NÁDRAŽÍ NA PRAŽSKÉ HLAVNÍ NÁDRAŽÍ - NUTNÁ REZERVACE: BEZOUSKA@GR.CD.CZ
  Místo setkání bude oznámeno po přihlášení
  Komentovaná vycházka mezi pražským hlavním a Masarykovým nádražím. Během setkání se vrátíte do doby, kdy do Prahy začaly jezdit první vlaky, připomenete si historické skutečnosti důležité pro vznik železničního provozu, architektonické zajímavosti i významné osobnosti. Vycházka začíná na Masarykově nádraží, kde se dozvíte, jaké problémy museli Pražané řešit, než do města přijel první vlak. Vyprávění pokračuje o prvních rocích železničního provozu v českých zemích a navštívíte také čekárnu, která byla vybudována přímo pro císaře Františka Josefa. Cestou mezi dvěma nádražími vám průvodce ukáže, kudy vedlo městské opevnění, jakou cestou se vozilo do Prahy kutnohorské stříbro, a kde byl pražský šibeniční vrch. Ve Vrchlického sadech jsou zastávky u rondokubistického kiosku, plastiky Sbratření a sochy prezidenta Wilsona. Vycházka končí na pražském hlavním nádraží, kde navštívíte nedávno zrekonstruovanou secesní Fantovu odjezdovou halu, připomenete si osobnost Nicholase Wintona a nahlédnete do unikátní císařské čekárny, ve které byl například v roce 1918 uvítán prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Vycházka je doplněna bohatou řadou historických a dobových dokumentů.   0,-       ČESKÉ DRÁHY

 • 11.1.2019 pá - 16:30  KOMENT.PROHLÍDKA ZÁKOUTÍ ARCHIVU V ANENSKÉM KLÁŠTERU - REZERVACE 224901448 L.HUBACKOVA@NARODNI-DIVADLO.CZ
  Anenský areál, Anenské nám.2
  Věděli jste, že za zdmi bývalého Anenského kláštera na Starém Městě jsou uloženy listinné poklady Národního divadla? V klidu a tichu se zde třídí, zakládá, vyhledává a bádá. Zajímá vás, co všechno lze v archivu nalézt? Jak se jednotlivé dokumenty uchovávají a kteří lidé si je sem chodí prohlížet a zkoumat? Přijďte se tedy podívat! Jednou měsíčně vám archiváři Národního divadla odpoví na vaše zvídavé otázky, vezmou vás mezi police, otevřou zásuvky, obálky a ukáží ten či onen významný dokument. Vzhledem k velikosti Archivu je počet míst omezen na 8 osob. 60min. 100,-       ND

 • 18.3.2019 po - 00:00  18.- 24.3. LETECKÝ ZÁJEZD 7 DNÍ - MARSEILLE. JEN PRO ČLENY KLUBU
  LETIŠTĚ V.HAVLA
  PŘIHLAŠOVÁNÍ NEZÁVISLÉ JIŽ NYNÍ (emailem), ZÁVAZNĚ POTVRDÍTE AŽ OZNÁMÍME CENU.  Přihlašujte se prosíme po dvojicich na pokoj,  příp.nouzově můžeme sestavit dvojici z jednotlivců.  

  Milí členové PRAGOS klubu, oznamuje další náš letecký zájezd ! Tentokrát již 7-ti denní, abychom vše v klidu prožili ! Opět v úzkém kruhu přátel a našeho skvělého průvodce poznáme i procítíme tentokrát MARSEILE - 2. největší město Francie a naprosto odlišné od Paříže. Tradičně si vychutnáme město i zemi nikoli jako turisté, ale jako místní obyvatelé díky celkovému pojetí zájezdu = milá parta, ubytování přímo v centru, společná posezení ráno, na oběd, večer a průvodce s námi zde vše celý den prožívající. A to vše za fajn cenu. A co je významné -  časy našich letů vždy vybíráme co nejpříjemnější. Také včas před odletem společně posedíme v restauraci na info-schůzce, kde se v klidu vše probere :-)  Samozřejmě tradičně zájezd nafotíme a poté přidáme na web pro vzpomínku účastníků i pro ukázku všem členům PRAGOS klubu. Těšíme se !!!  
  MARSEILLE  www
  1. DEN – Přílet, vybalíme v hotelu, projdeme a poznáme okolí hotelu, posedíme atd….
  2. DEN - začneme ve starém  přístavu procházkou okolo radnice k pseudobyzantskému kostelu sv.Mikuláše. Den zakončíme při západu slunce na střeše Muzea historie umění od ruského architekta naturalizovaného v Marseille. 
  3. DEN - bude patřit výletu do pevnosti Iff, která se proslavil v románu Monte Cristo od Dumase, kde do smrti byl ukryt bratr francouzského krále  Ludvíka XIV. – muž s ocelovou maskou.
  Po návratu z ostrova si prohlédneme společenské prostory Hotelu Eugenia, kde stejnojmenná císařovna čekala na gilotinu, ale místo toho byla převezena do emigrace, za svým manželem Napoleonem III. do Londýna. Navečer před západem slunce se projdeme po Katalánském nábřeží.
  4. DEN - začneme s vyhlídkou na celé město od kostele Santa Maria de la Garde. Uměleckou čtvrtí, podobnou pařížskému Montmartru sejdeme na Bulvár Osvobození, kde si za burzou, dnes Muzeem moderního výtvarného umění, připomeneme nejen místo zrodu francouzské hymny Marseillaisy, odkud vyrazilo 500 dobrovolníků v r. 1789 do Paříže, za zpěvu bojové písně poručíka Rougeta de Lisle, ale i nejstarší západoevropský námořní přístav, založený Řeky v r.600 před Kristem, pod názvem Massália.
  5. DEN – výlet do města AIX en PROVENCE, 40km - fontána Mirabeau, radnice s orlojem, románsko-gotická katedrála, palác se zahradou Vendome, a případně ateliér Paula Cezanne.
  6. DEN - věnujeme pařížskému bulváru s triumfálním obloukem á la Paris, okolo kterého se nacházejí nejen obchodní domy, ale i kláštery, ze kterých si vybereme nejslavnější - Misecordia, nedávno upravený na Kulturní dům. Mezi specialitami marseilleské kuchyně v přístavných krčmách okolo Dankerského bulváru, ochutnáme především polévku Bujabézu. Poté volný čas ve starém přístavu. 
  7. DEN - Ráno si obejdeme u hotelu příkré „uličky lásky“ pro vyhladovělé námořníky po jejich návratu z mořských dálek. Dále volno a nákupy suvenýrů apod.
  PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 13.5.2019 po - 00:00  - 19.5. LETECKÝ ZÁJEZD 7 DNÍ - BRUSEL. JEN PRO ČLENY KLUBU
  LETIŠTĚ V.HAVLA
  PŘIHLAŠOVÁNÍ NEZÁVISLÉ JIŽ NYNÍ (emailem), ZÁVAZNĚ POTVRDÍTE AŽ OZNÁMÍME CENU.  Přihlašujte se prosíme po dvojicich na pokoj,  příp.nouzově můžeme sestavit dvojici z jednotlivců.  

  Milí členové PRAGOS klubu, oznamuje další náš letecký zájezd ! Tentokrát již 7-ti denní, abychom vše v klidu prožili ! Opět v úzkém kruhu přátel a našeho skvělého průvodce poznáme i procítíme tentokrát BRUSEL, město překvapivě velmi zajímavé. Tradičně si vychutnáme město i zemi nikoli jako turisté, ale jako místní obyvatelé díky celkovému pojetí zájezdu = milá parta, ubytování přímo v centru, společná posezení ráno, na oběd, večer a průvodce s námi zde vše celý den prožívající. A to vše za fajn cenu. A co je významné -  časy našich letů vždy vybíráme co nejpříjemnější. Také včas před odletem společně posedíme v restauraci na info-schůzce, kde se v klidu vše probere :-)  Samozřejmě tradičně zájezd nafotíme a poté přidáme na web pro vzpomínku účastníků i pro ukázku všem členům PRAGOS klubu. Těšíme se !!!  
  BRUSEL - obecně www  expo1958  www
  1. DEN – Přílet, vybalíme v hotelu, projdeme a poznáme okolí, posedíme atd….
  2. DEN - začneme na Královském náměstí, v královské kapli sv.Jakuba za prvním a jediným západoevropským králem Jeruzaléma -  Guilleima de Buillona, od jehož sochy vzhlédneme historické jádro Bruselu. Okolo modernistického Orloje vejdeme do podzemního Hlavního nádraží, které přežilo mnoha bombardování za války. Přes nejstarší velkoměstskou pasáž sv.Huberta vyjdeme na Velké náměstí, kde se každoročně vysázejí celoroční květinové koberce. Za neogotickou Radnicí dojdeme k nejslavnější bruselské soše čúrajícího andílka – Manekýne pis. Nad chlapečkem navštívíme kostel nejen s rodinnými hrobkami, ale i obrazy rodiny Brugeů. Vrátíme se okolo barokní kaple havířů na Boullevard Ansbach, který přikryl bruselskou obdobu pařížské Seiny v kanálu. Velkolepá burza je dnes Muzeum výtvarného umění, protože na její výzdobě se podílel August Rodin. Závěr dne bude v restauracích řezníků, kde ve slepé uličce najdeme za mřížemi sestru čúrajícího andílka Janequine pis.
  3. DEN - začneme vyhlídkou z parlamentního náměstí na celý Brussel – bruselský trojúhelník : neorenesanční Parlament - art decový Sacre Cour - Atomium . Uličkami se strarožitnostmi dojdeme do ulice Rue Americaine, kde si prohlédneme rodinný dům s ateliérem Victory Horty, zakladatele secese 10 let před A.Muchou, pod názvem „L´art noveau“. Odpolédne věnujeme moderní vládní čtvrti EU s triumfálním obloukem 50 let od založení  novodobého belgického státu. Po Avenue Tervuren dojdeme až k slavnému paláci bankéře Stocleta od moravského architekta Josefa Hoffmanna ve stylu geometrické secese, jako protipól k blízkému Českému domu. Večer strávíme okolo triumfálního sloupu prvního belgického krále Alberta I., 1830.
  4. DEN - začneme v katedrále sv.Michala a Neduly – patronů Bruselu, odkud se vypravíme  do královského parku a dále prostředky MHD do západní části Bruselu s čínsko-japonskými pagodami a světovými výstavištěmi. Světové výstavy mají v Bruselu 150 letou tradici, ale nejvýznamnější architektonické mezníky pro ně znamená Pavilon z r.19302 a milionkrát zvětšený atom železa do formy tzv.Atómia z r.1958. Po československé Laterně magice není ani stopy, zato dodnes funguje vedle stojící italská cukrárna, jejíž zmrzlinu ochutnáme. Navštívíme dnes nejatraktivnější výstavní areál mini Evropy, který po holandském Madurodamu je druhý na světě.
  5. DEN - výlet za město dopoledne LEUVEN, univerzitní město 30km - nejkrásnější radnice v zemi, nejstarší dvůr sester bekyní, krásný objekt rektorátu, vtipné studentské sousoší o nalévání studentům  vědomostí, katedrála se zajímavými vlámskými kazatelnami. Odpoledne cestou zpět přes městečko WATERLOO, dějiště bitvy Napoleona 1815, výstup na Lví horu, památník vítězi nad Napoleonem. 
  6. DEN - věnujeme okružní cestě do vzdálenějších míst Bruselu: 50 let stavěný kostel Sacre Cour na Zeleném kopci, okolo kterého se dodnes pasou krávy, jezerní parky – obdoba Boulogneskému lesnému, velitelské stanoviště NATO, letiště a pod.
  7. DEN - poslední den věnujeme bruselskému Manhattanu v blízkosti zoologické a botanické zahrady s vnitrozemským přístavem „zámořského „ dosahu. Dále nákupy a cesta domů. PRAGOS + Ing.Stěnička

Václav Vaněček
klub@pragos.cz 736489297