Domů

 

 ÚVOD + PROGRAM   

Vítáme vás zde, milovníky kultury, vycházek, přednášek, výstav apod. !

Koncem roku otevřeme v
lastní KULTURNÍ CENTRUM PRAGOS
5 minut od Metra Budějovická - ul. Jihlavská  
Pro milovníky kultury, přednášek, koncertíků, divadélka, minikina, výstav, výtvarných dílen, relax strojů, cvičení, posezení v kavárně, restaurace s prostorem i pro děti - a to vše navíc v milém klubovém prostředí přátel a známých z klubu vycházkářů, obyvatel i osobností kultury. A navíc celá oblast v okolí je přijemná milými lidmi všech generací vč. spousty dětí. Zajímavé, tato atmosfera je málokde tak silně cítit :-)
Napište prosím, kdo je schopen zde tyto aktivity konat  :-)   Brzo přidáme více informací do extra sekce vlevo.   Díky, těšíme se

Václav Vaněček    klub@pragos.cz    736489297 

KLUB VYCHÁZKÁŘŮ PRAGOS :

Klub od r. 2013 koná úspěšně vycházky, přednášky a sdružuje milovníky této podmanivé, povznášející a poučné záliby, která otevírá oči i duši.
Jak jsme poznali, vycházka s průvodcem je totiž zcela jiná než individuální procházka. To se musí zažít - stejná místa začneme poznávat a vnímat podstatně jinak !  A další dimenzí je komunita, společnost fajn lidí. Nastal čas více se družit, vědět o sobě a také si tvořit s průvodcovskými osobnostmi přímo vycházky, přednášky či zahraničí kvalitní zájezdy + občas se i jako Klub sejít extra po vycházce či filmu apod. Rádi přivítáme další milé pohodové členy do Klubu. Těšíme se na společné akce, zdraví zakladatel 
Václav Vaněček  klub@pragos.cz   736489297

 • sdružuje zájemce prožívat společně s přáteli vycházky, přednášky, výlety   
 • zasílá 1x týdně info-email  přehled nových klub.akcí, vítání nových členů + seznam členů....
 • tvoří níže program akcí pražských vč. klubových + facebook
 • archivuje všechny proběhlé akce - např. si připomenete, kde a kdy jste před lety byli :-)
 • akce tvoří přímo s průvodcovskými osobnosti
 • akce občas vede člen či přítel klubu - nabídněte se i Vy
 • akce dobrovolnické koná - očisty památek atp.
 • vaše tipy akcí přijímá
 • přijímá další pohodové členy - společně si tykáme, jsme fajn komunita 
 • je bez závazků a zdarma - platí se jen samotné akce průvodcům či vstupné
PŘIHLÁŠENÍ do KLUBU     495 členů
 

 


 PROGRAM : všech institucí, klubové jsou fialové 
- přidávejte sami zajímavé akce - již to lze
- posílejte tipy na nové instituce - ať je náš přehled akcí stále bohatší, již nyní je v rámci Prahy vyjímečný
- Uvítáme i akce vedené členy či přáteli klubu - nabídněte se


ZOBRAZ AKCE PROBĚHLÉ klubové : 2013-2017
 
všechny : 2013    2014    2015    2016    2017

AKCE PRAGOS

 • 24.6. so - OČISTA NÁHROBKŮ VE SPOLUPRÁCI SPH + OBĚD - 10:30 Hřbitov Olšany – hl.vchod z Vinohradské ul.
  Opět naše další brigáda – očista náhrobků - oficiální ve spolupráci SPRÁVY PRAŽSKÝCH HŘBITOVŮ.
  Zkušení ví, jak je úžasné a užitečné odkrýt neopečovávaný zarostlý náhrobek (nejčastěji břečťanem) a s ním často i umělecké dílo, nápisy - to vše k úctě i radostnému pohledu všech. Nůžky, rukavice jsou připraveny. SPH před nedávnem rozjela velkou akci – likvidaci břečťanu, který nepřiměřeně vše zarostl a navíc hubí i stromy apod. Vzhledem k obrovskému rozsahu prací je stále co očišťovat a pomáhat i brigádami !  Ve stejný čas začíná zde i pravidelná koment.prohlídka s Drahomírou Březinovou skvělou odbornicí na funerální architekturu, materiály, osobnosti, historii. VYFOTÍME STAV PŘED A POTÉ ! 
  SRAZ   :  10:30 vchod hřbitova z Vinohradské – vyjdeme společně s vycházkou a poté se oddělíme nebo i společně zapracujeme.
  PRÁCE :   místo vybíráme
  KONEC :  12:30 cca
  POTÉ    :  společný oběd v okolí
  PRAGOS

 • 27.6. út - HYBERNSKÁ ULICE S PROHLÍDKOU PALÁCŮ LANNOVA + ŘEDITELSTVÍ DRAH - 17:00 Prašná brána
  Opět v našem oblíbeném pojetí vycházky = poznáme a procítíme danou ulici a navštívíme v ní řadu objektů ! 
  Prašná brána, Hotel Meteor, Hotel Centrál, Hotel Grand Mark Prague, Lidový dům, Lannův palác, Palác Ředitelství drah, Kavárna Arco, Hybernská pasáž, Komplex Masarykovo nádraží, Palác Luxor, Hotel David 
  . PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 28.6. st - VYCHÁZKA + VÝSTAVA TANČÍCÍ DŮM - 16:00 Jungmannovo nám. - socha
  Vycházka se dvěma výstavami jakožto vzpomínka na kulturu 1.republiky. Koná se v pravý čas - později by tato zvláštní konfrontace nebyla možná.
   
  ZAČNEME v RAKOUSKÉM KULT.CENTRU na Jungmannově nám., kde si prohlédneme výstavu ZACHERLEHO PALÁC A PRAŽSKÝ HRAD OD PLEČNIKA - známého jako autora kostela na Vinohradech a obnovitele Pražského hradu za 1.republiky. Málokdo již zná jeho vídeňskou periodu, více art deco, než objevitel kontextuální postmoderny. Bude to Palác Zacherleho v centru Vídně, ze kterého je cítit více lossovského přizpůsobení, než později v Tančícím domě ve stylu dekonstruktivismu.
   
  PŘEJDEME VYCHÁZKOU k Tančícímu domu na výstavu "13.komnat 1.republiky". Po cestě cca 20 minut budeme hledat milníky vývoje architektury od konstruktivismu k postmoderně.
   
  TANČÍCÍ DŮM s VÝSTAVOU 13 KOMNAT 1.REPUBLIKY - prohlédneme budovu i výstavu (jen za 40,-) ve 3 podlažích (pod zemí i nad zemí) najdeme i prvorepublikovou stopu architektury, mezi automobily, módními oděvy, filmovými produkcemi, reklamami a divadlem. Ze suterénu z magické 13.komnaty osudové Emy vystoupáme až do nebeské kopule po výbuchu totality, kde budeme obdivovat krásy Prahy, o kterých se F.O. Gehry vyjádřil jako   o „disneylandu“, abychom si vysvětlili tragickou roli naturalizovaného autora Tančícího domu, bouřlivého Chorvata Miluniče.
   
  POSEDÍME SPOLEČNĚ NA STŘEŠE u kávy či piva.   50,-
  PRAGOS KLUB + Ing.Stěnička

 • 4.7. út - DVORKY ZA TÝNEM - 17:00 U Černé matky Boží - Celetná 34

  Opět v našem oblíbeném pojetí vycházky = poznáme a procítíme danou oblast a navštívíme v ní řadu objektů ! Tentokrát zejména dvorky apod. 
  Bolzánovou pasáží do Buddhovy sklepa (kdysi templáři), dvůr hotelu U zlatého Anděla (bydlel Goethe), podzemní sál Bocacio Grand hotelu Evropa, malý dvorek Ungeltu (neveřejný), Rajský dvůr Minoritů u sv.Jakuba (klášter), Zednářský klub pod Ungeltem, dvorek U zlatého prstenu, Škrétův dvorek (narozen zde), dvorek U tří pštrosích per (s terasami v 1.p.), Crazy cow (obnovené 1.p.), Galerie U zlaté husy. A NAKONEC POSEDÍME A POPOVÍDÁME V RESTAURACI.   50,-

  PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 29.8. út - DVORKY KOLEM STAROMĚSTSKÉHO NÁMĚSTÍ - 17:00 Roh Staroměstské nám. – Celetná

  Opět v našem oblíbeném pojetí vycházky = poznáme a procítíme danou oblast a navštívíme v ní řadu objektů ! Tentokrát zejména dvorky apod. 
  Farní dvorek p.Marie Sněžné před Týnem (kdysi biskupa Jana z Rokycan, kde začínalo svěcení ultrakvistických biskupů), dvorek domu U bílého beránka (Einstein, Hegerová), dvorek E.E.Kische (nejkrásnější renesanční dvorek dnes řed.GHMP), Michalský dvůr, Richterův dvůr (vlastenec, 1.tel.ústředna v Praze), dvorek lékárníka Angela (přítel K4), dvorek Svárovského / Ericcsona (dnes Polské kult.středisko s unikátní pozdě gotickou kaplí), dvorek J.V.Rotta (1. Železář v centru Prahy 1.pol. 19.stol.), dvorek kata Mydláře (kde se připravoval na popravy), Jezuitský dvorek (dnes přepych.dům Luis Vuiton), dvorek domu U zvonu (metamorfóza od svatby Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou až k výletu pana Broučka do 158.stol.), dvůr Golz-Kinských (od středověku přes empír K.Gottwalda až k turistickému dnešku ). A NAKONEC POSEDÍME A POPOVÍDÁME V RESTAURACI.  50,- 

  PRAGOS + Ing.Stěnička


AKCE CELÉ PRAHY

 • 22.6. čt - VIETNAM – ZEMĚ BLÍZKÁ I VZDÁLENÁ - 14:00 - 18:00 KD Ládví, Burešova,Kobylisy
  Poznejte kulturu vašich sousedů. Centrum demokratického vzdělávání pořádá sousedské setkání na téma Vietnam – země blízká i vzdálená.  Sami Vietnamci vás provedou Vietnamem.
  14:00  Workshop pro rodiče s dětmi : čtení vietnamských pohádek, vyrábění kónických klobouků, modelování
  15:00  Přednáška Jídlo a stolování
  16:00  Přednáška Cestování po Vietnamu
  18:00  Kavárnička Mladí Vietnamci v ČR
  Přijďte si u čaje a kávy popovídat s mladými Vietnamci. Čím žijí? Jaké mají vztahy s rodiči? Vnímají se ještě jako Vietnamci?
  Součástí programu je i výstava fotografií z Vietnamu.
        PRAHA 8

 • 22.6. čt - HISTORIE I SOUČASNOST KAPUCÍNSKÉHO KLÁŠTERA - NUTNÁ REZERVACE 221714161 - 15:30 Kostel Panny Marie Andělské,Loretánské nám.
  Během vycházky si prohlédneme kostel Panny Marie Andělské, proslulé jesličky, rajský dvůr nebo zrevitalizované klášterní zahrady.
        PIS-Racková

 • 22.6. čt - BUBENEČSKÉ VILY - 16:30 Zast. tram „Chotkovy sady“
  Historismus a secese na staré císařské cestě do Stromovky. Prohlédneme si exteriéry vil s pozoruhodnou malířskou a plastickou výzdobou, postavené významnými architekty pro významné osobnosti - vily Wilfertova, Suchardova, Lannova, Koulova, Maškova, Náhlovského od architektů Zasche, Kouly, Jurkoviče, Ullmanna a Kotěry.
        PIS-Škochová

 • 23.6. pá - PROCHÁZKA VINOHRADSKÝM HŘBITOVEM - 16:00 Vinohradská 214

  Zveme Vás na komentovanou procházku Vinohradským hřbitovem, kterou pro Vás připravila pracovnice Infocentra SPH. Tentokrát se s ní vydejte za místy posledního odpočinku nejslavnějších osobností tohoto významného pražského pohřebiště.   0,-

        SPH

 • 23.6. pá - PŘEDNÁŠKA POLITICKÁ GEOGRAFIE SVĚTOVÉHO OCEÁNU = 17:00 PŘEDNÁŠKA + 19:30 KAVÁRNA - 17:00 Přírodovědecká fakulta, Viničná 7 (učil zde Einstein)
  Moře a oceány zabírají zhruba 72% povrchu Země, na jejich pobřeží žije zhruba 70% obyvatel světa a na námořních trasách se realizuje okolo 90% světového zahraničního obchodu ! Co všechno nevíme o mořské dimenzi? Co bychom vědět měli? A proč to nesmíme ignorovat?  Michael Romancov (1969). Absolvent Pedagog.fakulty UK a Fakulty sociálních věd UK. Působí na Institutu politologických studií FSV UK a na Metropol.univerzitě Praha. Specializuje se na politickou geografii, geopolitiku a Rusko. 
  Po přednášce debata + přesun do restaurace UTERUS roh Kateřinská-Lipová
  KLUB PÁTEČNÍCI www.patecnici.wbs.cz = pravidelné setkávání členů i hostů společenskovědní sekce Sisyfa. Neofic.sebeoznačení "pátečníci" vyjádřuje respekt k prvorepublikovým Pátečníkům v čele s K.Čapkem + TGM. Náplní pravidlených setkání pátečníků jsou různorodé přednášky odborníků a diskuse a poté přesun do kavárny. Řada členů je i v  našem PRAGOS klubu
        PÁTEČNÍCI

 • 24.6. so - PRAŽSKÉ VINICE 2017 - 00:00 Rrůzné vinice v Praze
  Poprvé se návštěvníkům Prahy otevřou městské i soukromé vinice v rámci akce Pražské vinice 2017. Cílem je rozšířit povědomí o pražských vinicích a seznámit veřejnost s jejich historií i současností a s plány do budoucna. A také vyzdvihnout autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, navíc poskytnou nevšední výhledy na město. Připraveny budou komentované vycházky a prezentace jednotlivých pražských vinic a jejich produkce.
        .

 • 24.6. so - PRAŽSKÁ NÁMĚSTÍ: NÁMĚSTÍ REPUBLIKY - 10:00 Prašná brána
  Dnes je Náměstí Republiky především rušnou křižovatkou a jednou z živoucích tepen města. Nebylo tomu tak ale vždy, když se prostor dnešního náměstí nacházel v místech hradebního příkopu. S postupným rozšiřováním Prahy zde vzniklo mnoho významných budov, o kterých si budeme také vyprávět.
        PIS-Semanová

 • 24.6. so - TROJSKÝ ZÁMEK - 10:00 Před objektem zámku
  Tato pozoruhodná raně barokní stavba byla inspirována  podobnými, hlavně římskými honosnými  předměstskými vilami, které na svých cestách spatřil stavebník Václav Vojtěch ze Šternberka. U zámku se nachází krásná zahrada. 
        PORTA-Škochová

 • 24.6. so - PROCHÁZKA OLŠANSKÝMI HŘBITOVY - ZA OSOBNOSTMI, NÁHROBKY, HISTORIÍ - 10:30 Hl.vstup hřbitova z Vinohradské ul.

  Vydejte se s námi na další procházku za umělecky cennými a zajímavými náhrobky na Olšanských hřbitovech a osobnostmi zde pochovanými. Zasvěcenou průvodkyní Vám opět bude paní Drahomíra Březinová, jedna z nejlepších odbornic na funerální architekturu u nás.   0,-

        SPH

 • 24.6. so - OČISTA NÁHROBKŮ VE SPOLUPRÁCI SPH + OBĚD - 10:30 Hřbitov Olšany – hl.vchod z Vinohradské ul.
  Opět naše další brigáda – očista náhrobků - oficiální ve spolupráci SPRÁVY PRAŽSKÝCH HŘBITOVŮ.
  Zkušení ví, jak je úžasné a užitečné odkrýt neopečovávaný zarostlý náhrobek (nejčastěji břečťanem) a s ním často i umělecké dílo, nápisy - to vše k úctě i radostnému pohledu všech. Nůžky, rukavice jsou připraveny. SPH před nedávnem rozjela velkou akci – likvidaci břečťanu, který nepřiměřeně vše zarostl a navíc hubí i stromy apod. Vzhledem k obrovskému rozsahu prací je stále co očišťovat a pomáhat i brigádami !  Ve stejný čas začíná zde i pravidelná koment.prohlídka s Drahomírou Březinovou skvělou odbornicí na funerální architekturu, materiály, osobnosti, historii. VYFOTÍME STAV PŘED A POTÉ ! 
  SRAZ   :  10:30 vchod hřbitova z Vinohradské – vyjdeme společně s vycházkou a poté se oddělíme nebo i společně zapracujeme.
  PRÁCE :   místo vybíráme
  KONEC :  12:30 cca
  POTÉ    :  společný oběd v okolí
  PRAGOS

 • 24.6. so - PROCHÁZKA VINOHRADSKÝM HŘBITOVEM - 11:00 Vinohradská 214

  Zveme Vás na komentovanou procházku Vinohradským hřbitovem, kterou pro Vás připravila pracovnice Infocentra SPH. Tentokrát se s ní vydejte za místy posledního odpočinku nejslavnějších osobností tohoto významného pražského pohřebiště.   0,-

        SPH

 • 24.6. so - ODSVĚCENÁ KAPLE STĚTÍ SV.JANA KŘTITELE - VYŠEHRAD - 11:00 Infocentrum Špička (za Táborskou bránou)
  Koment. prohlídka kaple Stětí sv. Jana Křitele se nachází tajuplně skryta v masivu barokní hradby NKP Vyšehrad. Kostel byl postaven pravděpodobně v letech velké výstavby královského Vyšehradu za Karla IV. V jeho těsné blízkosti stála rychta, před kostelem bylo náměstíčko s tržištěm a masné krámy. Byl začleněn do pevnostního valu, avšak po nějakou dobu se tu ještě konaly bohoslužby.  50,-
        NKP VYŠEHRAD

 • 24.6. so - MARTINSKÉ KASEMATY - VYŠEHRAD - 11:00 Infocentrum Špička (za Táborskou bránou)
  Koment.prohlídka úseku kasemat, který nebyl dosud přístupný veřejnosti.
        NKP VYŠEHRAD

 • 24.6. so - POVĚTRNÉ DĚVY, HALDECKÉ, LEHKÉ ŽENŠTINY ANEB PRAHOU NEŘESTI - 14:00 Socha J. Mánesa, Alšovo nábř.
  Také tuto tvář měla v historii Praha a my se vydáme  ji poznat
        PORTA-Chrastilová

 • 24.6. so - PRAŽSKÉ DOMY - VYCHÁZKY PODLE ČÍSEL POPISNÝCH - 14:00 Roh Vyšehradské a Trojické
  Srdečně Vás zveme na další víkendovou umělecko-architektonicko-historickou vycházku mapující Nové Město Pražské. Tentokrát se sejdeme na křižovatce Vyšehradské a Trojické ulice a postupně se seznámíme s bývalým Městským chudobincem u sv. Bartoloměje (čp. 424 a 437), areálem kostela Nejsvětější Trojice (fara čp. 430), Trojickými garážemi od spoluautora Veletržního paláce Oldřicha Tyla (čp. 437) a také areálem Botanické zahrady při čp. 433-II.    50,-
        Pražské domy

 • 24.6. so - OD BELGICKÉ AMBASÁDY K VELVYSLANECTVÍ ESTONSKÉ REPUBLIKY ANEB AMBASÁDY II. - 14:00 Źahradní prostranství zast. metra „Malostranská“
  Tentokrát společně projdeme ulicí Valdštejnskou, kterou nezdobí jen Valdštejnský palác, je zde i několik dalších okázalých šlechtických sídel, která dnes slouží jako velvyslanectví cizích zemí. Projdeme náměstím Velkopřevorským i Maltézským, abychom si představili paláce, kde dnes působí velvyslanectví zemí tak významných jako je Francie, Japonsko či Dánsko. Procházku zakončíme před domem se slavným domovním znamením, kde dnes sídlí velvyslanectví Estonska.
        PIS-Smrčinová

 • 24.6. so - KDE BÝVALY STARÉ DEJVICE - 14:00 Zast. tram „Na Pískách“
  V oblasti mezi Bořislavkou a Vítězným náměstím vznikala v meziválečném období čtvrť vil a řadových domů. Najdeme zde díla Josefa Gočára, Magdy Jansové, Jaroslava Čermáka a dalších architektů. Prohlédneme si zbytky Starých Dejvic, Státní reálné gymnázium od Evžena Linharta a skončíme v místech, kde stávala bývalá automatická telefonní ústředna Dejvice.
        PIS-Micková

 • 24.6. so - ODSVĚCENÁ KAPLE STĚTÍ SV.JANA KŘTITELE - VYŠEHRAD - 14:00 Infocentrum Špička (za Táborskou bránou)
  Koment. prohlídka kaple Stětí sv. Jana Křitele se nachází tajuplně skryta v masivu barokní hradby NKP Vyšehrad. Kostel byl postaven pravděpodobně v letech velké výstavby královského Vyšehradu za Karla IV. V jeho těsné blízkosti stála rychta, před kostelem bylo náměstíčko s tržištěm a masné krámy. Byl začleněn do pevnostního valu, avšak po nějakou dobu se tu ještě konaly bohoslužby.  50,-
        NKP VYŠEHRAD

 • 24.6. so - MARTINSKÉ KASEMATY - VYŠEHRAD - 14:00 Infocentrum Špička (za Táborskou bránou)
  Koment.prohlídka úseku kasemat, který nebyl dosud přístupný veřejnosti.
        NKP VYŠEHRAD

 • 25.6. ne - PROCHÁZKA OLŠANSKÝMI HŘBITOVY - OSOBNOSTI VĚDY A UMĚNÍ - 10:30 Hl.vstup hřbitova z Vinohradské ul.

  Zveme Vás na komentovanou procházku Olšanskými hřbitovy, kterou pro Vás připravily pracovnice Infocentra SPH. Tentokrát se s nimi vydejte za místy posledního odpočinku významných osobností světa filmu.    0,-

        SPH

 • 25.6. ne - DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ A FRANCOUZSKÝ TRH V BUQUOYSKÉM PALÁCI - 11:00 - 16:00 Velkopřerovské náměstí 2
  Buquoyský palác se otevře veřejnosti v rámci Týden Francie. Je to jedinečná příležitost navštívit a prohlédnout si dokonale zachovalý klenot barokní architektury. Při vstupu bude k dispozici malý průvodce. Francouzský trh, který se bude konat v zahradě paláce od 11.00 do 20.00, nabídne hudební produkci, zábavu pro děti a několik stánků (barbecue, ústřice, sýry, palačinky, zmrzlinu, jemné pečivo...). Buquoyský palác, sídlo francouzské diplomatické mise od 1919, byl postaven v samém srdci Malé Strany v letech 1736 až 1738. Od dob první republiky byl místem, kde se tvořily a rozvíjely francouzsko-české vztahy. Byl také svědkem evropských dějin.  https://cz.ambafrance.org/Den-otevrenych-dveri-a-francouzsky-trh-v-Buquoyskem-palaci-12-cervna-2016
        Francouzské velvyslanectví

 • 25.6. ne - STAVOVSKÉ DIVADLO - LÉPE REZERVACE 221714161 - 11:00 Železná 11
  Návštěvníky zveme na prohlídku vybraných prostor Stavovského divadla. Vstoupíme do míst, kde kdysi dirigoval své opery sám velký W. A. Mozart a kde poprvé zazněla melodie naší budoucí hymny. Navštívíme divadlo, kde sedávali korunované hlavy i prostí poddaní.
        PIS-Barešová

 • 25.6. ne - MARTINSKÉ KASEMATY - VYŠEHRAD - 11:00 Infocentrum Špička (za Táborskou bránou)
  Koment.prohlídka úseku kasemat, který nebyl dosud přístupný veřejnosti.
        NKP VYŠEHRAD

 • 25.6. ne - ODSVĚCENÁ KAPLE STĚTÍ SV.JANA KŘTITELE - VYŠEHRAD - 11:00 Infocentrum Špička (za Táborskou bránou)
  Koment. prohlídka kaple Stětí sv. Jana Křitele se nachází tajuplně skryta v masivu barokní hradby NKP Vyšehrad. Kostel byl postaven pravděpodobně v letech velké výstavby královského Vyšehradu za Karla IV. V jeho těsné blízkosti stála rychta, před kostelem bylo náměstíčko s tržištěm a masné krámy. Byl začleněn do pevnostního valu, avšak po nějakou dobu se tu ještě konaly bohoslužby.  50,-
        NKP VYŠEHRAD

 • 25.6. ne - PŘEDNÍ KOPANINA - 13:30 Zast. bus 161 "Bořislavka"
  Prohlédneme si obec s rotundou sv. Máří Magdaleny a nejmenším muzeem v republice a projdeme se obcí, rozloženou podél Kopaninského potoka. První zmínka o obci je sice již z roku 1285, ale součástí Prahy se   Přední Kopanina stala až v roce 1974.
        PORTA-Chrastilová

 • 25.6. ne - FUNERÁLNÍ UMĚNÍ 20. STOLETÍ NA OLŠANSKÝCH HŘBITOVECH II. - LÉPE REZERVACE 221714161 - 14:00 Hl. vstup Olšanské hřbitovy
  Pokračování květnové vycházky po Olšanských hřbitovech nás zavede do jejich novější části. Vycházka Olšanskými hřbitovy VI-IX je věnována umění náhrobku a funerální plastice převážně první poloviny 20. století. Uvidíme architektonicky řešené náhrobky od Jana Kotěry a řadu prací významných českých sochařů, Františka Bílka, Franty Úprky, Stanislava Suchardy nebo Otakara Španiela.
        PIS-Klinerová

 • 25.6. ne - ZA HISTORIÍ HOSTIVAŘE - 14:00 Zast. bus "Hostivařské náměstí“
  Stará Hostivař představuje dochovaný soubor původní zástavby statků, mlýnů i bydlení domkářů. Původně románský kostelík, který během vycházky také navštívíme, byl až do roku 2007 považován za běžný venkovský kostel. Restaurátorský průzkum však přinesl mimořádně cenný objev doposud neznámých fresek s hodnotou evropského významu.
        PIS-Hátleová

 • 25.6. ne - ODSVĚCENÁ KAPLE STĚTÍ SV.JANA KŘTITELE - VYŠEHRAD - 14:00 Infocentrum Špička (za Táborskou bránou)
  Koment. prohlídka kaple Stětí sv. Jana Křitele se nachází tajuplně skryta v masivu barokní hradby NKP Vyšehrad. Kostel byl postaven pravděpodobně v letech velké výstavby královského Vyšehradu za Karla IV. V jeho těsné blízkosti stála rychta, před kostelem bylo náměstíčko s tržištěm a masné krámy. Byl začleněn do pevnostního valu, avšak po nějakou dobu se tu ještě konaly bohoslužby.  50,-
        NKP VYŠEHRAD

 • 25.6. ne - MARTINSKÉ KASEMATY - VYŠEHRAD - 14:00 Infocentrum Špička (za Táborskou bránou)
  Koment.prohlídka úseku kasemat, který nebyl dosud přístupný veřejnosti.
        NKP VYŠEHRAD

 • 25.6. ne - VINOHRADSKÝ HŘBITOV + NĚMECKÝ EVANGELICKÝ HŘBITOV - 15:00 Zast.tram.5,13,26 „Vinohradské hřbitovy“
  Na vycházce si představíme jedno z největších pražských pohřebišť - Vinohradský hřbitov, který byl pro pohřbívání otevřen roku 1885. Navštívíme hroby známých osobností a podíváme se, kde odpočívají např. zuřivý reportér E. E. Kisch, pan Ponrepo, Jiří Šlitr, Laďka Kozderková nebo prezidenti Václav Havel a Emil Hácha. Následně se přesuneme na, o něco málo starší německý evangelický hřbitov, který byl původně určen k likvidaci a na kterém nalezla poslední místo odpočinku i významná rodina průmyslníka Gröbeho. Hřbitov, prohlášený za kulturní památku se však nakonec podařilo zachránit a opravit do stávající podoby.       PRAHA 10

 • 25.6. ne - ZA VÁCLAVEM IV. NA NOVÝ HRAD U KUNRATIC - 16:30 Zast.bus Kunratice (bus 193,203 z metra Budějovická
  Projdeme část nádherného údolí Kunratického potoka, navštívíme zříceniny Nového hradu u Kunratic neboli Wenzelštejna, na začátku 15.století významného hradu a jednoho z hlavních sídel českého krále Václava IV, povíme si o komplikované, leč velmi zajímavé a bohaté osobnosti tohoto českého krále s ledňáčkem ve znaku, syna Karla IV, ukážeme si unikátní terenní zbytky husitského obléhacího tábora, lesem dojdeme do Kunratic, a zde si představíme historii kunratického zámku ale také krásného barokního kostela svatého Jakuba Většího. 210,- PRAGOS ČLENOVÉ 160,- (říci na místě)       PRAHA NEZNÁMÁ

 • 26.6. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 10:00 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 26.6. po - ZE STRAHOVA NA JÁNSKÝ VRŠEK - 16:00 Zast. tram „Pohořelec"
  Vyhlídka od sochy P. Marie z exilu nabídne nádherný pohled na Prahu, ve Strahovské zahradě se zastavíme u pramene Sira Nicholase Wintona, povíme si o historii Nemocnice pod Petřínem, o zahradě Cyrila Boudy, o trabantu na nožičkách a projdeme se romantickými uličkami Jánského vršku.
        PIS-Sokolová

 • 26.6. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 16:30 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 26.6. po - Z HISTORIE PRAŽSKÉ DLAŽBY - NUTNÁ REZERVACE www - 18:00 Hellichova 3
  Většinou chodíme ulicemi, díváme se do výloh a občas zvedneme hlavu vzhůru. Co když se ale podíváme dolu a zamyslíme se, po čem to vlastně šlapeme? Pražská historická dlažba je jeden z pozoruhodných a zcela opomíjených fenoménů. Je v ní skryt historický vývoj města a jeho veřejných prostranství. Jsou místa, většinou dobře skrytá, kde se zachovala po staletí nedotčená. Tato místa odhalíme. Budeme si vyprávět, jak a z čeho se v Praze dláždilo, jak vznikly chodníky, obrubníky a k čemu sloužily odrazníkové kameny. Poznáme příběh pražské chodníkové mozaiky, která je ojedinělou a proslulou v rámci celé Evropy. Uvidíte, že se nestačíte divit, co vše uvidíte, když se podíváte pod nohy!   150,-
        PRAMPOUCH

 • 27.6. út - PROCHÁZKA HŘBITOVEM MALVAZINKY - 10:30 U Smíchovského hřbitova 1
  Zveme Vás na komentovanou procházku hřbitovem Malvazinky, kterou pro Vás připravila pracovnice Infocentra SPH. Tentokrát se s ní vydejte za místy posledního odpočinku slavných osobností pochovaných na tomto významném smíchovském pohřebišti.   0,-
        SPH

 • 27.6. út - ZLODĚJ BOČEK A PŘESTŘELKA V BOŘIVOJOVĚ ULICI - 16:30 Blahoslavova 2,P3

  O kriminálním příběhu z počátku 20. století přednáší Jan Schütz.
  Klub Přátel Žižkova - Je možné se stát i členem. Setkání bývá úterý 16:30 - většinou přednáška, popovídání, občas promítání, host, vycházka atp. Takové na chvíli zastavení v čase...

        KLUB PŘÁTEL ŽIŽKOVA

 • 27.6. út - JAK TO BYLO S POŠTOVNICTVÍM V ČECHÁCH – PŘEDNÁŠKA - LÉPE REZERVACE 221714161 - 17:00 Arbesovo nám. 4
  Vyhlídka od sochy P. Marie z exilu nabídne nádherný pohled na Prahu, ve Strahovské zahradě se zastavíme u pramene Sira Nicholase Wintona, povíme si o historii Nemocnice pod Petřínem, o zahradě Cyrila Boudy, o trabantu na nožičkách a projdeme se romantickými uličkami Jánského vršku.
        PIS-Nováková

 • 27.6. út - HYBERNSKÁ ULICE S PROHLÍDKOU PALÁCŮ LANNOVA + ŘEDITELSTVÍ DRAH - 17:00 Prašná brána
  Opět v našem oblíbeném pojetí vycházky = poznáme a procítíme danou ulici a navštívíme v ní řadu objektů ! 
  Prašná brána, Hotel Meteor, Hotel Centrál, Hotel Grand Mark Prague, Lidový dům, Lannův palác, Palác Ředitelství drah, Kavárna Arco, Hybernská pasáž, Komplex Masarykovo nádraží, Palác Luxor, Hotel David 
  . PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 27.6. út - VILOVÁ ČTVRŤ NA MALVAZINKÁCH - 17:30 Zast.bus Václavka
  Co Vás čeká? - Ukážeme si poetické vily Václavku a Helenku. Podle prve uvedené je dokonce pojmenována celá ulice. - Řekneme si, kde bydlel Karel Teige, člen levicového avantgardního hnutí, teoretik architektury a umělec, který mimo jiné fandil idei kolektivního bydlení… - Uvidíme sestřičku pražské Mullerovy vily od architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty. - Dozvíte se také, že na Malvazinkách bydlel Fráňa Šrámek. - Víte o tom, že se na Malvazinkách nachází lanovka? Její vyústění byste možná nečekali. Na konci vycházky se můžete i svést… Dospělí 160,-/210,- bez rezervace.  Studenti,senioři 110,-/160,-. ČLENOVÉ PRAGOS KLUBU mají ceny nižšší i bez registrace
        Praha Neznámá

 • 27.6. út - FOTOEXPEDICE VENEZUELA - 18:00 V KINĚ v CENTRUM ČERNÝ MOST

  Diashow proložená videoklipy z báječné fotoexpedice s fotografem divoké zvěře Petrem Slavíkem. Nekonečné mokřady v Los Llanos překypující úchvatnou faunou ... i když anakonda stále uniká. Neúspěšná výprava za největším dravcem světa, bájnou Harpyjí. Zážitek jak z románu Jamese Fenimora Coopera u vodopádu Sapo v národním parku Canaima. Třešnička na závěr v podobě bivaku pod stále ještě nejvyšším vodopádem světa Salto Angel. Přednáší Mart Eslem   0,-

        CČM

 • 28.6. st - 100 LET OD BITVY U ZBOROVA - KOMENT. PROHLÍDKA+PŘEDNÁŠKY - 10:00 - 17:00 Nár.pam.na Vítkově,U Památníku 1900

  U příležitosti 100. výročí bitvy u Zborova, připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Československou obcí legionářskou přednášky o této bitvě, komentované prohlídky Národního památníku na Vítkově, výstavu Sport za Velké války a projekci dokumentu o československých legiích, filmem provází Jiří Dvořák. V rámci programu bude možné navštívit výstavu Československé obce legionářské věnované legionáři a výtvarníkovi Ottu Matouškovi. 

        NÁRODNÍ MUZEUM

 • 28.6. st - PROCHÁZKA VYŠEHRADSKÝM HŘBITOVEM - 10:00 Vchod kostela sv. Petra a Pavla

  Zveme Vás na komentovanou procházku Vyšehradským hřbitovem, kterou pro Vás připravily pracovnice Infocentra SPH. Tentokrát se s nimi vydejte za místy posledního odpočinku těch nejvýznamnějších osobností Vyšehradského hřbitova.   0,-

        SPH

 • 28.6. st - JAK SE STAVĚL KARLŮV MOST - NUTNÁ REZERVACE 221714161 - 16:00 Socha Karla IV.,Křižovnické nám.
  Na zmenšeném detailním modelu v Muzeu Karlova mostu si vysvětlíme všechny stavební fáze a středověké stavební metody jeho konstrukce. Prohlédneme si zblízka sochařskou výzdobu Staroměstské mostecké věže a uvidíme také model Karlova mostu. Poté bude následovat plavba pražskými Benátkami kolem pilířů mostu do Čertovky.
        PIS-Kratochvílová

 • 28.6. st - VYCHÁZKA + VÝSTAVA TANČÍCÍ DŮM - 16:00 Jungmannovo nám. - socha
  Vycházka se dvěma výstavami jakožto vzpomínka na kulturu 1.republiky. Koná se v pravý čas - později by tato zvláštní konfrontace nebyla možná.
   
  ZAČNEME v RAKOUSKÉM KULT.CENTRU na Jungmannově nám., kde si prohlédneme výstavu ZACHERLEHO PALÁC A PRAŽSKÝ HRAD OD PLEČNIKA - známého jako autora kostela na Vinohradech a obnovitele Pražského hradu za 1.republiky. Málokdo již zná jeho vídeňskou periodu, více art deco, než objevitel kontextuální postmoderny. Bude to Palác Zacherleho v centru Vídně, ze kterého je cítit více lossovského přizpůsobení, než později v Tančícím domě ve stylu dekonstruktivismu.
   
  PŘEJDEME VYCHÁZKOU k Tančícímu domu na výstavu "13.komnat 1.republiky". Po cestě cca 20 minut budeme hledat milníky vývoje architektury od konstruktivismu k postmoderně.
   
  TANČÍCÍ DŮM s VÝSTAVOU 13 KOMNAT 1.REPUBLIKY - prohlédneme budovu i výstavu (jen za 40,-) ve 3 podlažích (pod zemí i nad zemí) najdeme i prvorepublikovou stopu architektury, mezi automobily, módními oděvy, filmovými produkcemi, reklamami a divadlem. Ze suterénu z magické 13.komnaty osudové Emy vystoupáme až do nebeské kopule po výbuchu totality, kde budeme obdivovat krásy Prahy, o kterých se F.O. Gehry vyjádřil jako   o „disneylandu“, abychom si vysvětlili tragickou roli naturalizovaného autora Tančícího domu, bouřlivého Chorvata Miluniče.
   
  POSEDÍME SPOLEČNĚ NA STŘEŠE u kávy či piva.   50,-
  PRAGOS KLUB + Ing.Stěnička

 • 28.6. st - PRAŽSKÉ PRŮCHODY A PASÁŽE VI. - LÉPE REZERVACE 221714161 - 16:30 Rybná 14
  Tentokrát prozkoumáme pražské průchody kolem Revoluční a Dlouhé ulice, kde najdeme především ty prvorepublikové. Ukážeme si také místa, kde sice už dnes průchody nenajdeme, ale můžeme si udělat představu, jak se tudy v minulosti dalo pohodlně procházet. Pokračování cyklu další samostatnou částí.
        PIS-Lešovská

 • 28.6. st - ZNÁTE RYCHLÉ ŠÍPY? - POŘAD KE 110. VÝROČÍ NAROZENÍ JAROSLAVA FOGLARA (JESTŘÁBA) - 17:00 PNP,Strahovské nádvoří 1
  Pořad ke 110. výročí narození Jaroslava Foglara (Jestřába).
  Pořadem budou provázet dva bývalí členové Dvojky – Jaroslav Čvančara (oddílovým jménem Jáček) a Michal Beránek (oddílovým jménem Michal). 
        PAMÁTNÍK NÁR. PÍSEMNICTVÍ

 • 29.6. čt - VERNISÁŽ VÝSTAVY "ARCHITEKTI NA PRAŽSKÉM HRADĚ PO PLEČNIKOVI - ROTHMAYER, JANÁK, FRAGNER 30. AŽ 60. LÉTA XX.STOLETÍ" - 16:00 Pražský hrad, zahrada Na Valech – Plečnikova vyhlídka

  Významná akce, která se koná k životním výročím slavných architektů pražského Hradu

        .

 • 29.6. čt - PO STOPÁCH HOSTIVAŘSKÝCH TŘEŠNÍ - 16:30 Travnatá plocha u zast.tram.22,26 "Hostivařská
  Červen patří třešním, proto poslední červnový týden navážeme na procházky rozkvetlými třešňovkami a vydáme se za zrajícími třešněmi do Hostivaře. Po cestě se zastavíme v sadu u Hostivařské přehrady a v třešňovce u Milíčovských rybníků, kde v roce 2011 proběhla výsadba i starých odrůd třešní, historicky spjatých s Prahou. Výkladu o tamní fauně, flóře a přírodních a kulturních hodnotách procházeného území se ujme dendrolog Aleš Rudl z projektu Pražské stromy, a pokud nám bude štěstí přát, stihneme si ještě natrhat trochu s laďoučkých třešní rovnou do pusy. 
  Průvodce :  dendrolog A.Rudl.    6,5 km   50,-   LÉPE REZERVACE  http://www.prazskestromy.cz/kontakt/  
        NA OVOCE

 • 29.6. čt - VRTBOVSKÁ ZAHRADA - PODVEČERNÍ PROCHÁZKA - 17:00 Karmelitská 25
  Podíváme se do zahrady, která byla založena v první polovině 18.století a dodnes se řadí k nejkrásnějším pražským zahradám.
        PORTA-Chrastilová

 • 29.6. čt - OKOLÍM NOVÉ SCÉNY - 17:30 Na Perštýně 1
  Co Vás čeká? - Hned zpočátku si rozebereme vznik a okolnosti mnohými dodnes proklínané budovy Nové scény Národního divadla. - Řekneme si také jak vznikal její interiér ze zeleného mramoru a že to nebyl úplně nápad samotného architekta. - Samozřejmě nelze nezmínit proslulou kavárnu Slavia a osobnosti, které byli častými hosty - Projdeme se po nábřeží, kde si ukážeme nádherné historizující a secesní domy, včetně budovy Spolku Hlahol - Povíme si o Žofíně, který byl pojmenován na počest krásné arcivévodkyně Žofie, která byla u veřejnosti velice oblíbená - Ze sakrálních staveb se zastavíme u nepříliš známého kostel svatého Vojtěcha . Dospělí 160,-/210,- bez rezervace.  Studenti,senioři 110,-/160,-. ČLENOVÉ PRAGOS KLUBU mají ceny nižšší i bez registrace
        Praha Neznámá

 • 29.6. čt - VERNISÁŽ VÝSTAVY JULIUSE REICHELA - 19:00 Balbínova 26,P2

  Slavnostní zahájení výstavy Juliuse Reichela - White trash  / Trash Pop / FCK  YR  CSH, Pod kurátorskou taktovkou Radka Wohlmutha.

        NOVÁ GALERIE

 • 29.6. čt - NOČNÍ PROCHÁZKA PRAŽSKÝM HRADEM - LÉPE REZERVACE 221714161 - 19:30 SochA T.G.Masaryka, Hradčanské nám.
  Po této procházce budete znát všechna nádvoří, uličky i zákoutí Pražského hradu! Nebudete si plést purkrabství s probošstvím, Matyášovu bránu se vstupní mříží nebo Konírnu s Jízdárnou. Společnost nám bude dělat Dalimil a jeho veršovaná kronika.
        PIS-Kratochvílová

 • 1.7. so - DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ KOSTELA STĚTÍ SV.JANA KŘTITELE V DOLNÍCH CHABRECH - 13:00 - 17:00 Dolní Chabry, Bílenecké nám. - z M-Kobylisy bus 162
  Běžně uzavřená kulturní památka, často vyhledávaná milovníky historie a umění. Přestože nynější románský kostelík se na skalnatém návrší tyčí přes 800 let, je již čtvrtou sakrální stavbou na témže místě. Obdivovat zde můžete nejenom samotnou románskou stavbu s jedinečnou atmosférou ale také její dochované vzácné románské malby v apsidě kostela. Otevřena pro návštěvníky bude také zvonice s původními zrekonstruovanými zvony. Na Bíleneckém náměstí v barokním Knorově statku je možné se osvěžit v „kavárně Pod pavlačí“ s vlastní pekárničkou. Při výletě do Chaber můžete obdivovat chaberský menhir „Zkamenělý slouha, prohlídnout si tabule naučné stezky s hravými prvky pro děti nebo se projít do Draháňským údolím až k Vltavě
        o.s. na ochranu památek v Dolních Chabrech

 • 4.7. út - DVORKY ZA TÝNEM - 17:00 U Černé matky Boží - Celetná 34

  Opět v našem oblíbeném pojetí vycházky = poznáme a procítíme danou oblast a navštívíme v ní řadu objektů ! Tentokrát zejména dvorky apod. 
  Bolzánovou pasáží do Buddhovy sklepa (kdysi templáři), dvůr hotelu U zlatého Anděla (bydlel Goethe), podzemní sál Bocacio Grand hotelu Evropa, malý dvorek Ungeltu (neveřejný), Rajský dvůr Minoritů u sv.Jakuba (klášter), Zednářský klub pod Ungeltem, dvorek U zlatého prstenu, Škrétův dvorek (narozen zde), dvorek U tří pštrosích per (s terasami v 1.p.), Crazy cow (obnovené 1.p.), Galerie U zlaté husy. A NAKONEC POSEDÍME A POPOVÍDÁME V RESTAURACI.   50,-

  PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 4.7. út - PERU A THAJSKO NA DVA ROKY - 18:00 V KINĚ v CENTRUM ČERNÝ MOST

  Někdy není důvodem vydat se na cesty touha po poznání, někdy to může být i únik, když si člověk sáhne na dno. Poznání pak přichází o to silněji a může člověku změnit život nebo ho znovu postavit na nohy. Příběh o člověku a jeho čtyřnohém kamarádovi, které spojovala nejedna "nevýhoda", přesto se spolu vydali na cesty, na nichž pak společně překonali řadu překážek a pokořili mnohé "nejde" a "nemožné". Společně strávili řadu měsíců v Thajsku a v Jižní Americe, kde prožili nezapomenutelné tragikomické příběhy, které dojmou i pobaví.Přednáší Jan Drobný.

        CČM

 • 10.7. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 10:00 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 10.7. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 16:30 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 11.7. út - TVÁŘE VYŠEHRADU - PANOVNICKÉ SÍDLO - 18:00 Vyšehrad - Staré purkrabství

  V rámci vycházky se zaměříme na nejstarší dějiny Vyšehradu, úzce spojené s českými bájemi a pověstmi. Poznáme okolnosti vzniku a význam vyšehradské kolegiátní kapituly, založené 1070 prvním českým králem Vratislavem. Připomeneme si také krátké období, kdy byl Vyšehrad panovnickým sídlem a jaký význam hrál v představách Karla IV., který plánoval z Prahy učinit centrum západního křesťanského světa.  120,-

        NKP VYŠEHRAD

 • 11.7. út - 3 ROKY NA NOVÉM ZÉLANDU - 18:00 V KINĚ v CENTRUM ČERNÝ MOST

  Bára a Lukáš přiletěli před 3 lety na Nový Zéland s plánem vykonávat kancelářskou práci, stejně jako v Česku. Po roce je to ale omrzelo, přestavěli auto na pojízdný domov a začali cestovat a pracovat jako digitální nomádi. Tvrdí, že Nový Zéland je nejkrásnější země světa. Přijdťe se o tom nechat přesvědčit a poslechnout si jejich tipy na procestování této nádherné země bez ohledu na rozpočet. Přednášejí Barbora Pokorná a Lukáš Nápravník.

        CČM

 • 15.7. so - PROHLÍDKA KRYTU CIVILNÍ OCHRANY FOLIMANKA - 09:00 - 15:00 Pod Karlovem, P2
  Městská část Praha 2 opět zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka. Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m? a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Tato výstava byla v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při prohlídce v loňském květnu. Vstup do krytu je volný, přítomni zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopní na místě podat zasvěcené informace.
        PRAHA 2

 • 18.7. út - TVÁŘE VYŠEHRADU - BAROKNÍ PEVNOST - 18:00 Vyšehrad - Staré purkrabství

  Vycházka bude zaměřena na proměny Vyšehradu po třicetileté válce, související s jeho postupnou přestavbou v pevnost a tvořící součást pražského barokního opevnění. Zjistíme jak byla tato pevnost navržena a proč se nikdy aktivně při obraně Prahy neuplatnila. Seznámíme se také s hrdinským příběhem tří Pražanů, kteří na poslední chvíli zabránili vyhození pevnosti do vzduchu francouzskými vojsky.  120,-

        NKP VYŠEHRAD

 • 18.7. út - THAJSKO, BARMA, LAOS, KAMBODŽA - 18:00 V KINĚ v CENTRUM ČERNÝ MOST

  Zavedeme Vás do oblasti „opiových stezek“ v pohraničních oblastech Thajska, Myanmaru a Laosu a na závěr i do Kambodže. Navštívíme starobylé thajské královské město Ayuthaya, most přes řeku Kwai a dopřejeme si i malou vycházku s živými tygry. Budeme obdivovat tisíce pagod a stúp v barmském Baganu, projdeme se po nejdelším teakovém mostě světa a nahlédneme do života etnických vesniček horských kmenů. Projedeme se na slonu laoskou džunglí, proplujeme na loďce podzemní řekou v jeskyni Kong Lo a nevynecháme ani architektonický skvost svatyně Wat Phu v Champasaku, zapsaný v Seznamu památek UNESCO. Na závěr prozkoumáme ty nejkrásnější z chrámů pověstného khmerského chrámového města Angkor v Kambodži. Přednáší Saša Ryvolová.

        CČM

 • 24.7. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 10:00 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 24.7. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 16:30 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 25.7. út - TVÁŘE VYŠEHRADU - NÁRODNÍ SYMBOL - 18:00 Vyšehrad - Staré purkrabství

  vycházka se bude zabývat postupnou proměnou Vyšehradu v městský park, symbolické místo nejstarších českých dějin a pohřebiště národních velikánů, na přelomu 19. a 20. století. Budeme se zabývat okolnostmi vzniku Slavína a čilou stavební aktivitou vyšehradských proboštů Václava Štulce a Mikuláše Karlacha, která vyvrcholila monumentální přestavbou baziliky sv. Petra a Pavla podle návrhu architekta Josefa Mockera.  120,-

        NKP VYŠEHRAD

 • 25.7. út - TVÁŘE VYŠEHRADU - NÁRODNÍ SYMBOL - 18:00 Vyšehrad - Staré purkrabství

  vycházka se bude zabývat postupnou proměnou Vyšehradu v městský park, symbolické místo nejstarších českých dějin a pohřebiště národních velikánů, na přelomu 19. a 20. století. Budeme se zabývat okolnostmi vzniku Slavína a čilou stavební aktivitou vyšehradských proboštů Václava Štulce a Mikuláše Karlacha, která vyvrcholila monumentální přestavbou baziliky sv. Petra a Pavla podle návrhu architekta Josefa Mockera.  120,-

        NKP VYŠEHRAD

 • 25.7. út - ŽRALOCI A VELRYBY - 18:00 V KINĚ v CENTRUM ČERNÝ MOST

  Profesionální fotograf divoké přírody Martin Procházka představí své desetileté zkušenosti z potápění za největšími tvory podmořského světa. Touha po setkání se žraloky jej přivádí na zajímavá místa naší planety. Od Jihoafrické republiky přes Ameriku až po vzdálené břehy Polynésie. Hlavním cílem je focení top predátorů v jejich přirozeném prostředí a snaha, vyvrátit mýty, které se kolem těchto dravců nesou. Stejně silné zážitky přineslo sledování velryb v Pacifiku u ostrovů Tonga nebo Fidži. Víte, jak svolává samice keporkaka případné samce k páření? Víte, jak citlivě chrání velrybí matka své mládě? To vše uvidíte během promítání. Přednáší Martin Procházka.

        CČM

 • 5.8. so - DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ KOSTELA STĚTÍ SV.JANA KŘTITELE V DOLNÍCH CHABRECH - 13:00 - 17:00 Dolní Chabry, Bílenecké nám. - z M-Kobylisy bus 162
  Běžně uzavřená kulturní památka, často vyhledávaná milovníky historie a umění. Přestože nynější románský kostelík se na skalnatém návrší tyčí přes 800 let, je již čtvrtou sakrální stavbou na témže místě. Obdivovat zde můžete nejenom samotnou románskou stavbu s jedinečnou atmosférou ale také její dochované vzácné románské malby v apsidě kostela. Otevřena pro návštěvníky bude také zvonice s původními zrekonstruovanými zvony. Na Bíleneckém náměstí v barokním Knorově statku je možné se osvěžit v „kavárně Pod pavlačí“ s vlastní pekárničkou. Při výletě do Chaber můžete obdivovat chaberský menhir „Zkamenělý slouha, prohlídnout si tabule naučné stezky s hravými prvky pro děti nebo se projít do Draháňským údolím až k Vltavě
        o.s. na ochranu památek v Dolních Chabrech

 • 7.8. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 10:00 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 7.8. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 16:30 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 19.8. so - PROHLÍDKA KRYTU CIVILNÍ OCHRANY FOLIMANKA - 09:00 - 15:00 Pod Karlovem, P2
  Městská část Praha 2 opět zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka. Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m? a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Tato výstava byla v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při prohlídce v loňském květnu. Vstup do krytu je volný, přítomni zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopní na místě podat zasvěcené informace.
        PRAHA 2

 • 21.8. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 10:00 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 21.8. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 16:30 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 29.8. út - DVORKY KOLEM STAROMĚSTSKÉHO NÁMĚSTÍ - 17:00 Roh Staroměstské nám. – Celetná

  Opět v našem oblíbeném pojetí vycházky = poznáme a procítíme danou oblast a navštívíme v ní řadu objektů ! Tentokrát zejména dvorky apod. 
  Farní dvorek p.Marie Sněžné před Týnem (kdysi biskupa Jana z Rokycan, kde začínalo svěcení ultrakvistických biskupů), dvorek domu U bílého beránka (Einstein, Hegerová), dvorek E.E.Kische (nejkrásnější renesanční dvorek dnes řed.GHMP), Michalský dvůr, Richterův dvůr (vlastenec, 1.tel.ústředna v Praze), dvorek lékárníka Angela (přítel K4), dvorek Svárovského / Ericcsona (dnes Polské kult.středisko s unikátní pozdě gotickou kaplí), dvorek J.V.Rotta (1. Železář v centru Prahy 1.pol. 19.stol.), dvorek kata Mydláře (kde se připravoval na popravy), Jezuitský dvorek (dnes přepych.dům Luis Vuiton), dvorek domu U zvonu (metamorfóza od svatby Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou až k výletu pana Broučka do 158.stol.), dvůr Golz-Kinských (od středověku přes empír K.Gottwalda až k turistickému dnešku ). A NAKONEC POSEDÍME A POPOVÍDÁME V RESTAURACI.  50,- 

  PRAGOS + Ing.Stěnička

 • 2.9. so - DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ KOSTELA STĚTÍ SV.JANA KŘTITELE V DOLNÍCH CHABRECH - 13:00 - 17:00 Dolní Chabry, Bílenecké nám. - z M-Kobylisy bus 162
  Běžně uzavřená kulturní památka, často vyhledávaná milovníky historie a umění. Přestože nynější románský kostelík se na skalnatém návrší tyčí přes 800 let, je již čtvrtou sakrální stavbou na témže místě. Obdivovat zde můžete nejenom samotnou románskou stavbu s jedinečnou atmosférou ale také její dochované vzácné románské malby v apsidě kostela. Otevřena pro návštěvníky bude také zvonice s původními zrekonstruovanými zvony. Na Bíleneckém náměstí v barokním Knorově statku je možné se osvěžit v „kavárně Pod pavlačí“ s vlastní pekárničkou. Při výletě do Chaber můžete obdivovat chaberský menhir „Zkamenělý slouha, prohlídnout si tabule naučné stezky s hravými prvky pro děti nebo se projít do Draháňským údolím až k Vltavě
        o.s. na ochranu památek v Dolních Chabrech

 • 4.9. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 10:00 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 4.9. po - ZAHRADA U PRAŽSKÉHO JEZULÁTKA, VRTBOVSKÁ ZAHRADA - 15:30 Kostel Pražské Jezulátko, Karmelitská 9
  Vrtbovská zahrada založená šlechticem Vrtbou, dle arch. návrhu slavného Kaňky, doplněná barokními sochami, patří mezi nejkrásnější barokní terasovité zahrady na Malé Straně
        p.KOLAŘÍK - Klub důchodců u Min.zeměd.

 • 16.9. so - PROHLÍDKA KRYTU CIVILNÍ OCHRANY FOLIMANKA - 09:00 - 15:00 Pod Karlovem, P2
  Městská část Praha 2 opět zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka. Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m? a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Tato výstava byla v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při prohlídce v loňském květnu. Vstup do krytu je volný, přítomni zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopní na místě podat zasvěcené informace.
        PRAHA 2

 • 16.9. so - "ZAŽÍT MĚSTO JINAK" - SETKÁNÍ NA ULICÍCH 16.9. - 11:00 - 21:00 ...
  Milá setkání s programem na ulicích Prahy pro tuto akci vyhrazených jen obyvatelům. http://zazitmestojinak.cz
   
        ...

 • 25.9. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 10:00 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 7.10. so - DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ KOSTELA STĚTÍ SV.JANA KŘTITELE V DOLNÍCH CHABRECH - 13:00 - 17:00 Dolní Chabry, Bílenecké nám. - z M-Kobylisy bus 162
  Běžně uzavřená kulturní památka, často vyhledávaná milovníky historie a umění. Přestože nynější románský kostelík se na skalnatém návrší tyčí přes 800 let, je již čtvrtou sakrální stavbou na témže místě. Obdivovat zde můžete nejenom samotnou románskou stavbu s jedinečnou atmosférou ale také její dochované vzácné románské malby v apsidě kostela. Otevřena pro návštěvníky bude také zvonice s původními zrekonstruovanými zvony. Na Bíleneckém náměstí v barokním Knorově statku je možné se osvěžit v „kavárně Pod pavlačí“ s vlastní pekárničkou. Při výletě do Chaber můžete obdivovat chaberský menhir „Zkamenělý slouha, prohlídnout si tabule naučné stezky s hravými prvky pro děti nebo se projít do Draháňským údolím až k Vltavě
        o.s. na ochranu památek v Dolních Chabrech

 • 9.10. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 10:00 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 9.10. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 16:30 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 14.10. so - PROHLÍDKA KRYTU CIVILNÍ OCHRANY FOLIMANKA - 09:00 - 15:00 Pod Karlovem, P2
  Městská část Praha 2 opět zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka. Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m? a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Tato výstava byla v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při prohlídce v loňském květnu. Vstup do krytu je volný, přítomni zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopní na místě podat zasvěcené informace.
        PRAHA 2

 • 23.10. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 10:00 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 23.10. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 16:30 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 4.11. so - DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ KOSTELA STĚTÍ SV.JANA KŘTITELE V DOLNÍCH CHABRECH - 13:00 - 17:00 Dolní Chabry, Bílenecké nám. - z M-Kobylisy bus 162
  Běžně uzavřená kulturní památka, často vyhledávaná milovníky historie a umění. Přestože nynější románský kostelík se na skalnatém návrší tyčí přes 800 let, je již čtvrtou sakrální stavbou na témže místě. Obdivovat zde můžete nejenom samotnou románskou stavbu s jedinečnou atmosférou ale také její dochované vzácné románské malby v apsidě kostela. Otevřena pro návštěvníky bude také zvonice s původními zrekonstruovanými zvony. Na Bíleneckém náměstí v barokním Knorově statku je možné se osvěžit v „kavárně Pod pavlačí“ s vlastní pekárničkou. Při výletě do Chaber můžete obdivovat chaberský menhir „Zkamenělý slouha, prohlídnout si tabule naučné stezky s hravými prvky pro děti nebo se projít do Draháňským údolím až k Vltavě
        o.s. na ochranu památek v Dolních Chabrech

 • 11.11. so - PROHLÍDKA KRYTU CIVILNÍ OCHRANY FOLIMANKA - 09:00 - 15:00 Pod Karlovem, P2
  Městská část Praha 2 opět zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka. Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m? a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Tato výstava byla v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při prohlídce v loňském květnu. Vstup do krytu je volný, přítomni zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopní na místě podat zasvěcené informace.
        PRAHA 2

 • 4.12. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 10:00 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 4.12. po - KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY NOVOMĚSTSKÉ RADNICE - NUTNO REZERVACE 725061407 - 16:30 Novoměstská radnice - nádvoří
  Prohlídka s poutavým výkladem odkryje návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.  100,-
        NOVOM.RADNICE

 • 16.12. so - PROHLÍDKA KRYTU CIVILNÍ OCHRANY FOLIMANKA - 09:00 - 15:00 Pod Karlovem, P2
  Městská část Praha 2 opět zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka. Návštěvníci mohou procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m? a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Tato výstava byla v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při prohlídce v loňském květnu. Vstup do krytu je volný, přítomni zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopní na místě podat zasvěcené informace.
        PRAHA 2

Václav Vaněček
klub@pragos.cz 736489297